среда, 18.06.2025,
07:13 -> 13:19
Хамнеи: Иран се неће никоме предати, Трампове изјаве смешне; Израел забранио својим грађанима да напуштају земљу
Више од 50 авиона учествовало је протекле ноћи у операцијама израелске војске у Ирану, а мета су била постројења, саопштила је израелска војска. Медији преносе да је председник САД Доналд Трамп разговарао са израелским премијером Бенјамином Нетанјахуом и поновио свој став да САД треба да се укључе у рат против Ирана.
Хамнеи: Америчка војна интервенција у Ирану проузроковаће непоправљиву штету
Врховни вођа Ирана ајатолах Али Хамнеи изјавио је да ће било каква америчка војна интервенција несумњиво проузроковати непоправљиву штету.
"Иранска нација чврсто стоји против наметнутог рата, баш као што ће чврсто стајати против наметнутог мира. Иранска нација ће се чврсто супротставити наметнутом рату, баш као што ће се чврсто супротставити наметнутом миру. Иран се неће никоме предати нити ће да прихвати било каква наметања", поручио је Хамнеи у телевизијском обраћању нацији, преноси Тасним.
Оценио је да су "претеће" изјаве америчког председника Доналда Трампа "смешне".
"Интелигентни људи који познају Иран, иранску нацију и њену историју никада неће говорити овој нацији претећим језиком јер се иранска нација неће предати, а Американци би требало да знају да ће свака војна интервенција САД несумњиво бити праћена непоправљивом штетом", истакао је ирански врховни вођа.
Потврдио је своју посвећеност борби против Израела.
"Израел је направио 'тешку грешку' нападом на Иран и платиће цену. Народ неће заборавити крв мученика нити напад почињен на иранској територији", нагласио је Хамнеи.
(Танјуг, Tasnim)
Опширније
Краће
Ердоган: Иран се брани од лудих напада Израела и државног тероризма
Председник Турске Реџеп Тајип Ердоган изјавио је да се Иран брани од илегалних, "лудих" напада Израела и онога што је назвао "државним тероризмом", додајући да је иранска самообрана природна, законита и легитимна.
Обраћајући се члановима своје владајуће Странке правде и развоја (АКП) у парламенту, Ердоган је такође, рекао да је Израел напао суседа Турске, Иран без чекања на завршетак нуклеарних преговора између Вашингтона и Техерана, додајући да Анкара жели да се питања реше дипломатским путем, преноси Ројтерс.
Ердоган је навео да је Турска спремна да допринесе постизању решења.
Он је, такође, рекао да је израелски премијер Бењамин Нетањаху превазишао Адолфа Хитлера у извршавању геноцидних злочина у Гази.
(Танјуг, Reuters)
Опширније
Краће
Израел забранио својим грађанима да напуштају земљу
Израел је забранио својим грађанима да напуштају земљу, наводећи као разлог безбедносне проблеме, настале након ескалације сукоба са Ираном.
Према писању листа Харец, влада је наложила домаћим авио-компанијама да не дозволе израелским држављанима да се укрцавају на одлазне летове, јер расте страх од потенцијалних иранских одмаздних напада на израелске аеродроме, док је главни међународни аеродром Бен Гурион до даљег затворен.
Израелска министарка саобраћаја Мири Регев навела је да је тренутно само држављанима који нису Израелци, попут дипломата и туриста, дозвољено да напусте земљу.
Потврдила је и да израелска влада припрема операцију репатријације више од 100.000 израелских грађана који су тренутно у иностранству, и додала да ће се тај процес спроводити "на фазни и плански начин".
(Танјуг)
Опширније
Краће
Амбасадор Ирана у УН: На нападе Израела одговорићемо без задршке
Иран ће одговорити на израелске нападе "снажно" и "без задршке", изјавио је у среду амбасадор те земље при Уједињеним нацијама у Женеви.
"Нећемо показати никакву оклевање у одбрани нашег народа, безбедности и територије. Одговорићемо озбиљно и снажно, без задршке", рекао је новинарима Али Бахреини, амбасадор Исламске Републике Иран при УН у Женеви.
(The Guardian)
Иран тврди да је оборио још један израелски авион Ф-35
Ирански системи противваздушне одбране оборили су израелски војни авион Ф-35 изнад града Варамина, који се налази југоисточно од Техерана, тврде иранске власти.
"Ваздушне снаге војске обориле су и уништиле непријатељски израелски ловац Ф-35 у области Џавадабад у Варамину", рекао је начелник округа Варамин, преноси Ирна.
Пилот ловца се наводно катапултирао и његова судбина је непозната, наводи иранска агенција. Напомиње се да снаге безбедности и војска проучавају детаље и намеравају да касније објаве додатне информације.
Агенција Тасним је у понедељак увече објавила да је иранска противваздушна одбрана на северозападу земље уништила четврти израелски ловац Ф-35 од почетка сукоба.
(Танјуг, Irna)
Опширније
Краће
Почасни конзул Николић за РТС: Држављани Србије да прате упутства МСП-а и израелских власти
Почасни конзул Србије у Тел Авиву Александар Николић рекао је за РТС да су од данас почели да оперишу први летови израелских авио-компанија и који враћају око, према проценама, 150.000 Израелаца који су се затекли у иностранству.
Истакао је да је захваљујући доброј координацији Србија била међу првим земљама која је евакуисала своје држављане и позвао грађане који су и даље у Израелу да прате упутства Министарства спољних послова Србије и израелских власти.
Хути: Интервенисаћемо против Израела у знак подршке Ирану
Хути ће интервенисати како би Ирану пружили подршку у сукобу против Израела, као што је чинила пружајући подршку Палестинцима у Појасу Газе, изјавио је синоћ члан политичког бироа Хута Мохамед ел Бухаити.
Он је рекао да Хути сарађују са Техераном усред текуће војне ескалације са Израелом, јавља Ројтерс.
Хути су у недељу саопштили да су у координацији са Ираном извели напад на Израел, што је први пут да та група јавно објављује заједничку сарадњу са Техераном.
Претходно је израелски премијер Бењамин Нетанијаху оптужио Иран да наводно развија планове за испоруку нуклеарног оружја Хутима у Јемену и нагласио да су Израел и САД "потпуно координисани".
(Танјуг, Reuters)
Опширније
Краће
Хамнеи: Битка почиње, нећемо показати милост према ционистима
Ирански врховни вођа ајатолах Али Хамнеи објавио је поруку на друштвеној мрежи Икс у којој најављује ескалацију сукоба, наводећи да "у име племенитог Хајдара, битка почиње".
Хајдар је једно од имена Алија, кога шиитски муслимани сматрају првим имамом и законитим наследником пророка Мухамеда, наводи Си-Ен-Ен.
У одвојеној објави на енглеском језику, такође на Иксу, Хамнеи је поручио: "Морамо да дамо снажан одговор терористичком ционистичком режиму. Нећемо показати милост према ционистима".
Хамнеијеве изјаве су објављене у тренутку појачаних тензија у региону, док се на друштвеним мрежама појављују снимци ракета које наводно долазе из правца Ирана и лете изнад града Хеброна на Западној обали.
Аксиос: Трамп разговарао са Нетанјахуом
Амерички председник Доналд Трамп разговарао је са израелским премијером Бенјамином Нетанјахуом након састанка његовог тима за националну безбедност о ескалацији рата између Израела и Ирана, рекао је израелски званичник за Аксиос.
Како наводи амерички портал, Трамп је одмах по завршетку овог састанка назвао Нетанјахуа, али детаљи позива нису познати.
Пре састанка у уторак увече, три америчка званичника су рекла да Трамп озбиљно разматра придруживање рату и покретање америчког удара на иранска нуклеарна постројења, посебно на његово подземно постројење за обогаћивање уранијума Фордо.
Састанак је одржан у соби за ванредне ситуације Беле куће и трајао је око сат и 20 минута. Аксиос наводи да је Трамп на састанку поновио свој став да САД треба да се укључе у рат против Ирана, што је и став Израела.
(Танјуг, Axios)
Опширније
Краће
ИДФ: Више од 50 авиона учествовало у операцијама у Ирану, на мети биле фабрике
Више од 50 авиона учествовало је протекле ноћи у операцијама израелске војске у Ирану, које су укључивале нападе на ирански производни погон центрифуга и неколико постројења за производњу оружја, саопштила је израелска војска (ИДФ).
Иран је користио производни погон центрифуга у Техерану за проширење обима и стопе обогаћивања уранијума у сврху развоја нуклеарног оружја, наводи се у саопштењу израелске војске, преноси Тајмс оф Израел.
У саопштењу се тврди да је међу погођеним фабрикама за производњу оружја била и фабрика за производњу сировина и компоненти за склапање ракета земља-земља које Техеран испаљује на Израел, као и погони за израду система и компоненти за ракете земља-ваздух намењене за погађање авиона.
Израелска војска објавила је снимке полетања авиона за потребе ових операција, наводи портал.
(Танјуг, Times of Israel)
Опширније
Краће
Настављени су ваздушни удари између Израела и Ирана, израелска авијација је извела нападе на иранске балистичке лансирне позиције у Исфахану, док су се сирене за ваздушну опасност поново огласиле широм централног и северног Израела због упозорења од иранског ракетног напада.
Израелске власти тврде да је убијен новопостављени начелник генералштаба иранске војске.
Амерички председник Трамп је после телефонског разговора са премијером Израела упозорио Техеран да је америчко стрпљење при крају и позвао Иран на безусловњу предају. Ирански верски вођа Хамнеи поручује да неће бити милости према ционистима и да је борба тек почела.