Читај ми!

Оставка у Бакингемској палати – смена генерације и нулта толеранција на расизам

Лејди Сузан Хаси поднела је оставку на место дворске даме у Бакингемској палати, након што су се у јавности појавиле оптужбе за расистичке коментаре на рачун председнице хуманитарне организације "Простор Систа" Нгози Фулани. Познаваоци прилика у кући Виндзора сматрају да је реч о смени генерација, док млађа генерација показује нулту толеранцију за инциденте такве врсте.

Принц и принцеза од Велса Вилијам и Кејт први пут су у Сједињеним Државама откако су после смрти краљице Елизабете Друге, преузели нове титуле и дужности у кући Виндзора. Принц Вилијам у САД уручује своју награду за еколошка достигнућа "Ертшот".

Иако су у Бостону, на почетку четвородневне посете, дочекани изузетно срдачно, турнеја се одвија под сенком најновијег дворског скандала.

Повод за најновији скандал је инцидент који се догодио на недавном пријему за хуманитарне организације, које се баве насиљем у породици.

Пријем је у Бакингемској палати организовала супруга краља Чарлса краљица-пратиља Камила.

Као што је обичај, током такве врсте дужности, са гостима, осим ње, разговарају и њене дворске даме.

Инцидент на пријему за хуманитарне организације

До инцидента је дошло када је осамдесет трогодишња лејди Сузан Хаси, почела разговор са председницом хуманитарне организације "Простор Систа" Нгози Фулани.

Према тврдњама госпође Фулани, стара дворска дама је прво склонила прамен њене косе са беџа са њеним именом како би могла боље да га прочита, а затим је више пута питала одакле води порекло.

У интервјуу за Би-Би-Си-јев ударни јутарњи програм "Тудеј", хуманитарка је изјавила да је више пута инсистирала да је из северноисточне лондонске четврти Хакни, на шта је лејди Хаси изнова узвраћала питањем одакле су заправо "њени".

У једном тренутку лејди Хаси је објаснила да је њена породица пореклом из Француске, те да поставља питање у том контексту.

Но, госпођа Фусели каже да се осећала као на ислеђивању и да је цео инцидент у Бакингемској палати раван злостављању.

Инсистирање лејди Хаси, хуманитарка је доживела као позив да се одрекне свог "британског држављанства".

Лејди Хаси, која је била једна од најближих пријатељица краљица Елизабете Друге, поднела је оставку на место дворске даме, које се иначе не плаћа и спада у добровољан рад припадница британске аристократије, чим су се у јавности појавиле прве оптужбе за расизам.

Реаговање краљевске породице

Лејди Хаси је била кума на крштењу принца Вилијама, а пратила је краљицу током сахране њеног супруга принца Филипа у априлу прошле године.

У саопштењу поводом инцидента, прес-служба краља Чарлса Трећег инцидент је назвала "неприхватљивим и за дубоко жаљење", упутивши извињење госпођи Фусели.

У одвојеном саопштењу принц Вилијам је истакао да у британском "друштву нема места за расизам".

Познаваоци прилика у кући Виндзора сматрају да је епилог овог инцидента одраз смене генерација у краљевској породици.

Краљевски коментатори у британским медијима оцењују да, да је краљица Елизабета Друга жива, дворска дама не би поднела оставку, већ би имала озбиљан разговор са сувереном на ту тему и била упућена на додатну обуку.

Млађа генерација, међутим, показује нулту толеранцију за инциденте такве врсте.

У самој Бакингемској палати запослени сматрају да је непријатна ситуација до неке мере "пренадувана у медијима", те је ставила тачку на дужности "жене, која је деценијама верно служила круну".

среда, 01. мај 2024.
20° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво