Глас Америке: Семе џихада на Балкану

Стотине бораца из балканских земаља до сада се придружило припадницима тзв. Исламске државе и другим екстремним групама у Сирији, а ИД сада настоји да оснује нови фронт калифата на Балкану и регрутује нове добровољце из региона, јавља "Глас Америке".

Стручњаци за екстремизам кажу да су дисфункционална политика, лоша економска ситуација и велика незапосленост у Босни и Херцеговини и на Косову створили савршен терен за регрутовање, пише новинар Гласа Америке Џеф Свајкорд.

Страни исламски борци "Муџахедин батаљона" су у септембру 1993. заузели једно село у централној Босни, близу Витеза, који је био под контролом хрватске војске. Муџахедини су у селу убијали заробљене и рањене и палили куће.

Годину дана раније, муџахедини, у преводу "борци за слободу", и даље свежи из деветогодишњег совјетско-авганистанског рата, почели су да долазе у Босну у "свети рат" џихад, у прогон неверника.

За њима су почели да долазе и џихадисти из Северне Африке и са Блиског истока, а међу њима је био и Ајман Деан из Саудијске Арабије.

"Многи муџахедини у Авганистану, који су се борили за ослобађање те земље и обнову исламске државе, осећали су се одбаченима због исхода догађаја. Зато су, када је почео рат у Босни, видели прилику за каналисање својих џихадистичких амбиција", рекао је Свајкорд.

Муџахедини су 1993. и формално постали саставни део армије БиХ, а њихов број је прешао 1.500. Били су познати по бруталности, мучењима и бројним злочинима.

"Био сам сведок убистава српских заробљеника. Искрено говорећи, сви су они били борци, припадници милиција", каже Ајман.

Страни исламски борци су користили много радикалнију, екстремну салафистичку идеологију, подстицање исламског буђења међу босанским муслиманима и ширење облика ислама који искључује суживот са другим народима у Босни и Херцеговини.

"Они су видели у Босни веома добру прилику да представе ту врсту строге религије, крутог схватања и тумачења ислама”, рекао је експерт за исламска питања из Босне Хајрудин Сомун.

Већина муслиманских верника у Босни упражњава умерену, европску варијанту сунитског ислама. Помоћник министра безбедности задужен за питања тероризма у Босни и Херцеговини Вјекослав Вуковић каже: "Ти страни екстремисти говоре муслиманима у Босни и Херцеговини да се погрешно моле, да нису добри муслимани и да је само ислам који они проповедају прави.”"

По завршетку рата, неколико стотина страних бораца је остало у Босни. Основали су своје вехабијске, односно салафистичке заједнице у руралним, тешко приступачним подручјима. Многи од 200 страних бораца из Босне који су се придружили Исламској држави дошли су управо из тих заједница.

"Босна је само једна епизода у дугом низу џихадистичких сукоба који ће се ширити по муслиманском свету, са циљем да припреме муслимане за џихад и успостављање калифата", истиче Ајман Деан.

И док други не виде тако мрачну будућност, последице акција припадника муџахединских бригада се осећају широм света већ више од 20 година.

Један од њих је био и Халид Шеик Мухамед, организатор напада на Сједињене Државе 11. септембра 2001. Стотине других је било у Ал Каиди или су се борили у Чеченији или Пакистану. Сада су се придружили Исламској држави.

Број коментара 14

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
23° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се