ЕУ против "социјалног туризма"

Европски суд правде донео је пресуду по којој државе чланице Европске уније имају право да одбију финансијску помоћ незапосленим грађанима ЕУ који долазе у њихову државу само да би добили помоћ.

Пресуда у случају такозваног "социјалног туризма", која се односи на један случај у Немачкој, могла би да успостави важан правни преседан за остатак ЕУ, пренео је Би-Би-Си.

Британски премијер Дејвид Камерон, у чијој држави је овај проблем постао акутан, поздравио је одлуку суда у Луксембургу, окарактерисавши је као "једноставно здрав разум", преноси Танјуг.

Оптужбе да су такозвани "туристи за социјалну помоћ" злоупотребили један од основних приниципа ЕУ, принцип слободе кретања, подстакао је подршку евроскептичним партијама, које се залажу за строжија ограничења када је имиграција у питању.

Камеронова Конзервативна партија већ је изгубила једно посланичко место у парламенту од Партије за независност Велике Британије (УКИП), а суочава се са могућношћу да изгуби још једно, пред опште изборе у мају које мора да освоји уколико жели да одржи планирани референдум о чланству у ЕУ 2017, навео је АФП.

Пресуда Европског суда правде односи се на случај једне румунске држављанке и њеног сина који живе у Немачкој, а којима је одузето право на социјалну помоћ.

У пресуди се наводи да они нису имали довољна финансијска средства да затраже добијање боравишне дозволе у Немачкој после три месеца боравка и стога не могу да тврде да су правила која их искључују из примања одређене врсте помоћи дискриминаторска.

Чланица ЕУ није у обавези да плаћа социјалну помоћ "економски неактивним грађанима ЕУ који своје право слободе кретања користе искључиво како би у другој држави чланици добили социјалну помоћ", наводи се у пресуди суда.

Европска комисија је поздравила одлуку суда, наводећи да је она разјаснила права грађана ЕУ у погледу примања социјалне помоћи, и одбранила позицију Уније по питању слободе кретања.

"Европска комисија је упорно истицала да је слобода кретања право на слободно циркулисање. То није право слободног приступа систему социјалне помоћи државе чланице и (пресуда) суда то потврђује", рекла је портпаролка ЕК.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво