Читај ми!

Испитиван партнер новинара који пише о НСА

Партнер новинара који је писао о масовној шпијунажи НСА сатима испитиван на лондонском аеродрому Хитроу. Дејвид Миранда задржан на основу контроверзног Закона о тероризму, који се примењује само на аеродромима, лукама и у пограничним областима. Миранди одузета сва електронска опрема.

Британске власти држале су на лондонском аеродрому Хитроу око девет сати Дејвида Миранду, партнера новинара Гардијана, Глена Гринвалда, који је написао серију текстова масовној шпијунажи коју је спроводио НСА.

Дејвид Миранда, који живи са Гринвалдом, враћао се са пута из Берлина када је заустављен, а испитиван је на основу члана 7 Закона о тероризму (Тhe Terrosim Act 2000). Контроверзни закон, који се иначе примењује само на аеродромима, у лукама и у граничним областима, дозвољава полицији да некога заустави, испитује и ухапси.

Миранда је задржан девет сати, што је максимум после кога полиција мора или да га ослободи или да га формално ухапси. Њему је одузета сва електронска опрема, укључујући мобилни телефон, лаптоп, камеру, преносну меморију и неколико ди-ви-дијева.

Гринвалд је од 5. јуна серију написао текстова о програмима НСА, које је открио Едвард Сноуден. Гардијан је објавио и бројне приче о сличној агенцији у Великој Британији (GCHQ), такође, на основу Сноуденових докумената.

Док је био у Берлину, Миранда је посетио америчку редитељку Лауру Поатрас, која је такође радила са Гринвалдом и Гардијаном на документацији коју им је Сноуден проследио.

Гринвалд је рекао да је реч о великом нападу на слободу штампе и на процес прикупљања вести.

"То што је мој партнер задржан пуних девет сати, а притом му није дозвољен адвокат и то што му је одузет велики део ствари, јасан је покушај да се застрше сви који су извештавали о НСА", рекао је Гринвалд.

"Последња ствар коју ће то учинити јесте да нас застраши или одврати да радимо свој посао као новинари. Напротив - само ће нас подстаћи да наставимо да извештвамо још агресивније", нагласио је Гринвалд.

Члан седам Закона о тероризму веома је критикован због широких овлашћења која се дају полицији - да може некога да заустави и претресе без претходног одобрења и основане сумње.

Они које полиција на тај начин заустави немају аутоматско право на адвоката, а одбијање сарадње је кривично дело.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво