Читај ми!

Египат, Мурси не одустаје

Египатски председник Мухамед Мурси поручио да неће попустити пред претњама. Војска од Мурсија тражи да у року од 48 сати удовољи захтевима милиона демонстраната. Из војске поручују да не прете државним ударом, већ одговарају на "пулс египатских улица".

Председник Египта Мухамед Мурси "неће попуситити пред претњама", саопштено је из његовог кабинета, пошто му је војска дала рок од за 48 сати да удовољи захтевима милиона демонстраната, односно да напусти положај или распише превремене изборе.

Један Мурсијев саветник је оценио да претња војске да би могла директно да се умеша у политичка превирања представља "државни удар" сугеришући да је Мурси ипак безбедан све док има подршку САД, пише британски Гардијан.

Тај функционер је такође наговестио да се Мурси нада даљој подршци САД и верује да војска неће ризиковати да против себе окрене Американце, који јој обезбеђују значајна средства.

Међутим, из војске сапоштавају да ултиматум није прења државним ударом, већ притисак да политичари постигну консензус, преноси Ројтерс.

Негирајући било какве полтичке амибције, војска је поручила да је одговорила на "пулс египатских улица" и позвала политичке лидере да се уједине после масовних демонстрација против председника Мурсија.

У међувремну, огласио се и главни опозциони блок који је поручио да неће преговорати са Мурсијем.

Нећемо прегиварати са Мурсијем, пошто га више не сматрамо легитимним председником, рекао је портпарол Националног фронта спаса, групе либерланих и лево орјентисаних политичара Калед Давуд.

Према његовим речима, Фронт се сагласио да њихов представник у разогворима са војском буде добитиник Нобелове награде за мир Мухамед ел Барадеј.

"Војсци ћемо представити наш захтев за Мурсијевом оставком и потребу за снажном владом и привременим председником", истакао је Давуд.

Египатска војска раније је упутила ултиматум председнику Мурсију и дала му 48 часова да са водећим политичарима пронађе консензус о будућности земље. 

Како се истиче, војска ће надгледати примену договора у коме би требало да учествују све фракције и политичке партије, укључујући и младе, али да се неће директно мешати у власт.

Демонстранти окупљени испред председничке палате поздравили су саопштење војске.

У Египту је напетост појачана пошто су на годишњицу Мурсијеве владавине на улице изашли милиони људи широм земље, захтевајући оставку исламистичког председника Мухамеда Мурсија. Петоро људи је страдало у протестима, а седиште владајуће Муслиманске браће завршило је у пламену.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво