Читај ми!

Шта су паметне рукавице за слепе и како помажу корисницима

Савез слепих Србије уз помоћ донатора, обезбедио је 50 бесплатних рукавица за слепе својим члановима. Први пут у нашој земљи, мултифункционално помагало, рукавица "Анора" подељена је по приоритетима: првенствено ученицима, студентима и запосленим слепим лицима из целе Србије.

Јелена и Вељко, слепи су од рођења. Уз жељу и вољу, кажу све је могуће, па је Јелена на трећој години Правног факултета, а Вељко - средњошколац, одличан ученик, глумац, заљубљеник у ноте.

Рукавица за слепе, олакшаће им свакодневицу којом годинама храбро корачају.

“У неким просторима које не познајем, које не знам како тачно изгледају помоћиће ми”, каже Вељко Шарчевић из Крагујевца.

“Овде станујем у студентском дому и с обзиром на то да идем сама од дома до факултета, то ће бити од великог значаја за мене, зато што је мени увек био циљ да будем што самосталнија и да што мање зависим од других”, наводи Јелена Дубовац из Велике Плане

То је и била жеља, изумитеља мултифункционалне рукавице за слепе, Николе Крстића. Године рада, тестирања, усавршавања, да би се направило јединствено помагало у свету.

Рукавица функционише помоћу мобилне апликације Анора 1 коју добијају само корисници уређаја.

“Тај производ садржи сада све у једном кућишту од врхунских материјала, која су три де штампа, да буду издржљива, водоотпорна, има унапређене сензоре, усавршили смо детекцију боја и новчаница и камере, све ради брже, квалитетније. Имамо и неке додатне функције”, објашњава Никола Крстић, изумитељ рукавице за слепе "Анора".

Производ домаће памети и даље ће се усавршавати на основу искустава корисника. А, да би се унапредио и олакшао живот свима са оштећеним видом, неопходна су системска решања.

“Ми ћемо се као локална самоуправа потрудити да нађемо начин да ли кроз програме рада, да ли кроз програме рада, да ли кроз пројекте удружења да набавимо, да сазнамо колико је још приоритета, то су деца која су на школовању, то су млади, слепи, тешко слабовиди који студирају и они који раде”, каже Гордана Дамјановић, представница града Крагујевца.

“Ми покушавамо као и неке друге ствари ствари да ову врсту помагала обезбедимо преко РФЗО-а. Да то буде помагало које ће се финансирати средствима из буџета, али то је у поступку, а док се то не реши морамо на овај начин да долазимо до помагала”, наводи Милан Стошић, председник Савеза слепих Србије и Балкана.

У Србији је више од 12 хиљада слепих и слабовидих. Паметна рукавица као вишенаменско помагало, допринела би и њиховом равноправном укључивању у друштво. Баш то је жеља и проналазача и корисника.

петак, 03. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво