Радиоактивни громобрани на крововима фабрика

Иако је рок за уклањање радиоактивних громобрана истекао још у мају прошле године, процењује се да их у Србији има више од 700. У Крагујевцу су уклоњени са стамбених и јавних површина, али су остали на фабричким крововима.

На крововима привредних објеката и установа у Крагујевцу налази се још 11 радиоактивних громобрана. Реч је углавном о бившим Заставиним фабрикама 21. октобар,  Застава камиони, Оружје...

Другим речима  фабрикама у реструктурирању, стечају, или фирмамам које имају финансијских проблема па нису могле да финансирају уклањање старих и постављању нових громобрана. Еколози, међутим, тврде да ти громобрани не представљају опасност, јер су физички заштићени у кругу фабрика.

"Пошто су сви ти громобрани који се налазе у Крагујевцу на фабричким постројењима значи да нема опасности да нека виша згада буде изнад њих да на тај начин утичу, значи нема, у самом том случају како они сада стоје нема опасности. Они имају дебелу заштиту од олова наниже и они практично зраче тај сноп зрачења је усмерен навише ка небу тако да грађани немају бојазни и не постоји опасност по људско здравље", каже Драган Маринковић, шеф Службе за заштиту животне средине.

Еколози подсећају на опасност у случају неовлашћене и нестручне демонтаже старих громобрана.

"Када се скидају ти громобрани онда то мора да ради овлашћена организација у овом случају код нас у Крагујевцу је био ангажован Институт из Винче и они су имали стручне екипе и специјализована возила и само на тај начин сме да се ради демонтажа", каже Драган Маринковић, шеф Службе за заштиту животне средине.

Град Крагујевац је, од 2009. године када је на снагу ступио Закон о заштити од јонизујућег зрачења издвојио више од 750.000 динара за демонтажу четири громобрана са стамбених зграда. Локална самоуправа није имала обавезу да финансира уклањање громобрана, али кажу због безбедности грађана помогли су скупштинама станара да реше тај проблем.

rts.kragujevac@rts.rs
+381 34 335 542

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 21. мај 2024.
22° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара