Велике скулптуре од глине

На 34. Интернационалном симпозијуму скулптуре у теракоти, који се одржава током јула на простору некадашњег Погона 2 Фабрике "Тоза Марковић" у Кикинди, учествује шест уметника из Италије, Индије, Швајцарске и Србије.

Вајарка из Италије Сара Берти, одушевљена несвакидашњим атељеом у старој циглани, истиче да је Терра академија скулптуре, на којој уметник потпуно слободно може да усавршава своју
технику. До сада је, каже, правила скулптуре ограничене величине, а сада може експериментисати са новим и већим формама.

"Драго ми је што Кикинда чува традицију Теракоте и пружа могућност уметницима из целог света да се усавршавају", каже Сара.

И сама импресионирана амбијентом, Сону Агарвал из Индије каже да је до сада радила скулптуре од дрвета и камена и да је вајање великих формата у глини за њу сасвим ново искуство. Определила се за фигуру жене и планине око ње.

"Веома сам задовољна што сам позвана на овај престижни симпозијум и што имам прилику да изразим своју креативност и размењујем искуства са старијим вајарима", додаје Агарвал.

Радош Антонијевић из Смедерева обликује у глини кабину авиона Ф 117, јер , како каже, воли да конфронтира историјске теме са садашњим тренутком.

На тај начин желим да евоцирам и сачувам информацију о том авиону и тим догађајима кроз скулптуру", објашњава Антонијевић.

Директор и оснивач Терре Слободан Којић истиче да, и након 33 године, Террина мисија још траје.

"Од следеће године ћемо, највероватније отворити толико очекивани музеј Терра, а одмах након тога ишли бисмо на отварање колеџа Терра", открива Којић.

На Терри је до сада учествовало више од двеста уметника из целог света, који су у фундусу овог симпозијума оставили преко хиљаду скулптура. Поред простора колоније, дела настала у Терри красе многе јавне просторе, установе и галерије.

rts.kikinda@rts.rs
+381 230 439 745

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
23° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво