Читај ми!

Навика или необавештеност?

На Копаонику већ годину и по дана ради ново постројење за припрему воде за пиће. Његовом изградњом решени су деценијски проблеми са неисправном пијаћом водом у овом планинском туристичком центру. Без обзира на то, већина гостију и даље купује воду за пиће, а у хотелима се углавном служи флаширана која се наплаћује.

Дуго се већало ко ће од министара свечано да отвори реконструисано постројење за припрему воде за пиће. До тога није дошло па је и информација да је вода у туристичком центру на Копаонику коначно микробиолошки и хемијски исправна, прошла незапажено.

"Уобичајено ми је да воду за пиће купујем. Пијем флаширану. Можда због неке навике од ранијих година, када вода није била технички исправна. Мада сам чуо да је све у реду, али због деце. Живим у викенд насељу тамо имам викендицу и имамо извор воде који користимо. Воду смо контролисали", кажу туристи.

Повећана концентрација алуминијума у води била је кључни проблем због кога је она била забрањена за пиће. Постројење старо 30 година, је  реконструисано уз помоћ Министарства финансија и привреде и уз стручни надзор "Србија Вода" опремљено најсавременијом технологијом.

"Стари филтери, замењени су пешчаним и филтерима са активним угљем, уведена дезинфекција хлор диоксидом и практично са старим стањем то више нема никакве везе", каже Марко Љубоја, шеф пројекта Института за водопривреду "Јарослав Черни".

Фабрика воде снабдева се из три водозахвата. Може да преради 50 литара воде у секунди, али тренутно ради половином капацитета. У плану је прикључење викенд насеља и реконструкција једног дела постојеће водоводне мреже.

"При том би се радила и канализација и систем одвођења отпадних вода, што је тренутно на Копаонику огроман проблем. Обједињавањем те две функције коначно би добили туристички центар у срцу националног парка, који ничим не угрожава биодиверзитет", каже председник општине Рашка Јован Чорбић.

На стару технологију, потсећаће уништена четинарска шума у окружењу док се не посече. Сада је и она заштићена изградњом лагуна у којима се сва отпадна вода пречишћава и потом испушта у природу.

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво