Читај ми!

Ловци против шакала

У организацији Ловачког удружења "Војвода Миленко" у Пожаревцу је одржана 13. републичка ловачка манифестација "Шакалијада", на којој је учествовало преко 200 ловаца из Србије.

Истерати шакала из његових јазбина није лако. Крије се на тешко приступачним теренима, по густим шумама, у шибљацима и трскарима. Ловци се деле у две групе. Док једни праве буку, не би ли шакале натерали у бег, други их чекају у заседи, на дрвећу - такозваним "чекама".

У оваквим акцијама, мере безбедности су на првом месту.

Зоран Лазић, вођа ловачке групе на терену "Дубравица", упозорио је учеснике "Шакалијаде" да пуцају само у сигурну, видљиву мету, односно ако се јасно увере да је реч о шакалу, како се не би догодила нека несрећа.

Шакал се у околини Пожаревца први пут појавио почетком деведесетих година прошлог века, у шумама код села Дубравица. Претпоставља се да је стигао преко залађеног Дунава из Румуније. Од тада се ова звер слична вуку намножила готово у целој Србији, стварајући проблеме другим животињским врстама. Он је господар ловишта, јер нема природног непријатеља и једини који му се може супротставити је човек.

Драган Радивојевић, ловац из Дубравице, каже да је шакал велика штеточина и да пре свега уништава срнећу дивљач.

На укупно шест терена ловишта "Стиг" уловљено је пет шакала и чак осам лисица, којима ни урођена лукавост није помогла, јер су се у погрешно време нашле на погрешном месту. Али, највећи пех имао је један шакал, који је налетео на пушке двојице ловаца: Александра Пејака из Силбаша и Зорана Несторовића из Пожаревца. Пошто је Пејак гост, одлучено је да устрељени шакал припадне њему.

У Србији има преко 60.000 ловаца, подељених у бројна удружења. Манифестације попут "Шакалијаде" доприносе њиховој бољој сарадњи, али и доносе корист ловиштима, јер се на тај начин смањује број предатора.

То потврђује и Синиша Аврамовић, управник ловишта „Стиг". По његовим речима у овом ловишту, које се простире на преко 38.000 хектара, има много шакала, претпоставља се преко три стотине. Присутан је и велики број лисица па је пожељно смањивати њихову популацију.

"У наредном периоду треба радити на едукацији чланства", каже председник Скупштине Ловачког савеза Србије, Марко Тица.

Он додаје да већ постоји одређени број лиценцираних ловочувара и управника ловишта.

Успешан лов учесницима "Шакалијаде" и организаторима из пожаревачког Ловачког удружења "Војвода Миленко" честитао је и председник Ловачког савеза Србије, Драган Шормаз, а најуспешнијим ловцима и ловачким секцијама додељена су признања.

rts.pozarevac@rts.rs
+381 12 211 466 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво