Читај ми!

Траже извор прихода

Удружење за локални развој у Каменици код Ниша покренуло је пројекат намењен самозапошљавању сеоских жена. Први пут оне ће почети организовано да производе цвеће, украсно и лековито биље. Жене укључене у тај пројекат, боравиле су у студијској посети успешнм поризвођачима у Љигу.

Незапослене жене из околине Ниша похађале обуку за израду украсног биља у Љигу. Овде су, кажу, дошле са великим очекивањима и жељом да што више науче о послу који би могао да им обезбеди економску независност.

"Неко знање које нама треба за први корак, да би могли да радимо, да се бавимо тим послом ако може, јер супруг ради, ја не радим, а имамо троје деце", каже Данијела Ђорђевић.

Јудит Киш, са супругом Ласлом већ годинама гаји лековито биље. Дошла је у Љиг са намером да прошири асортиман.

"Они већ пуно боље и другачије може да реализују него ја, јер ја немам такав пластеник, немам систем за опаравање, за грејање и све то, али без тога много тешко иде тај посао", каже Јудит.

Од вртног центра "Биосан" у Љигу, чији се расадник простире на шест хектара жене из нишких села добиће саднице, али и стручне савете о узгајању биља и помоћ при изласку на тржиште.

"Да прво видимо шта ко од њих, које услове има и шта прилагодити од наше производње што можемо да дамо њима, а што би оне могле практично да гаје, да подигну тај свој неки буџет", каже Драган Сајић, власник Вртног центра "Биосан".

На примеру Српске магазе, која окупља произвођаче из целе Србије, гошће из Ниша могле су да науче како да пласирају производе. Предност се даје малим газдниствима.

"Та домаћинства представљају мултифункионална предузећа, односно могу да генеришу велики број нових радних места, ако се буде улагало у њих", каже Миле Гошњић, домаћин Српске магазе.

Идеја пројекта је  и снабдевање Ниша украсним биљкама и са сопственог подручја, а не само из других делова Србије.

"Села надомак Ниша, на свега седам километара, немају ту развијену производњу, а имају сјајне предусове за развој и тржиште које им је надомак руке", каже Дејан Митић, координатор пројекта самозапошљавања жена.

Жене из околине Ниша посетиле су и регионални центар за развој села "Моба", а цео пројекат има финансијску подршку Швајцарске агенције за развој и сарадњу.

rts.nis@rts.rs
+381 18 236 588

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 29. април 2024.
° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво