Крушевац у борби против просјачења

Градскa управa у Крушевцу покренула је синхронизовану акцију Полиције, Јавног тужилаштва, Комуналне полиције и Центра за социјални рад за сузбијање просјачења и проституције.

Због великог броја просјака из Крушевца, али и других градова, који бахатим понашањем узнемиравају грађане и возаче, градска управа организовала је заједничку акцију сузбијања просјачења и проституције.

Посебно забрињава што, осим потраживања пара, све чешће прибегавају отимању ствари што изазива додатни револт Крушевљана.

"Ми смо овде у Порти сваки дан и стално гледамо исту слику. Долазе неке младе жене, које могу да раде, са четворо или петоро деце коју распореде око цркве Лазарице и Музеја да просе", каже Зоран Старинац, пензионер из Крушевца. "Најгоре је што пљачкају децу која дођу на екскурзију, брукају град када дођу званичне делегације. То је срамота и за Крушевац и за Комуналну полицију која би о томе требала да води много више рачуна."

Бора Михајловић, такође пензионер из Крушевца, додаје да је то нарочито ружно током службе, венчања или крштења:

"У цркву се од њих не може ући. Неки су из Крушевца, а неки долазе из Прокупља, Куршумлије и околних места. Доводе децу, па их онда распореде, науче их да краду и да просе. То је свакодневна слика."

Званичне евиденције просјака нема. Незванично, реч је о неколико породица из Крушевца и других градова Србије са четрдесетак чланова свих узраста. Највише је деце млађе од десет година.

Директорка Центра за социјални рад у Крушевцу Слађана Чабрић каже да ће децу нижег узраста која су сама и чији је живот на било који начин угрожен збринути у хранитељске породица, а против родитеља покренути поступке који су у складу са законом.

Ипак, у Центру за социјални рад кажу да циљ акције није одузимање деце родитељима, већ њихова заштита, уз изрицање корективног надзора у ситацијама када је то нужно.

Уколико се утврди да су родитељи грубим занемаривањем своје дужности збрињавања и васпитавања запустили малолетнике о којима су дужни да се старају, јавни тужилац  ће против њих Основном суду у Крушевцу подносити пријаве. За ово кривично дело прописана је казна затвора до три године.

Градоначелник Крушевца Братислав Гашић каже да такве ствари више не смеју да буду на улицама Крушевца.

"Ми смо спремни, издвојили смо огромна средства и обезбедили простор у Дому Јефимија и прихватилишту за бескућнике да збринемо те људе и да они добију све оно што им је потребно", наводи Гашић. "Центар за социјални рад и ми, као град, учинили смо све што смо дужни. С друге стране већина од њих ту је као део организоване групе. Иза овога стоји организовани криминал, организовано бављење просјачењем. Реч је о киминалу који, нажалост, користи неке рупе у закону, али смо решени да се са тим обрачунамо."

Уколико се то и докаже, према Закону о јавном реду и миру, оне који просјаче чека новчана казна до 20.000 динара или 30 дана затвора, а оне који га организују, или то раде у групи, могу очекивати новчану казну до 30.000 динара или 60 дана затвора.

rts.krusevac@rts.rs
+381 37 438 707

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 02. мај 2024.
25° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво