Читај ми!

Шетња Теслином три-де лабораторијом

Тим Електронског факултета у Нишу оживео је кроз три-де презентацију Теслине најзначајније проналаске и лабораторију на Лонг Ајланду. После презентације у Нишу ова виртуелна лабораторија улази у сталну поставку Музеја Николе Тесле.

Теслине најзначајније проналаске у три-де презентацији "оживео" је Тим Електронског факултета у Нишу. Екипа која је израдила виртуелну лабораторију кренула је са врло мало документације.

"Постоји само шест фотографија у црно белој техници из Музеја Николе Тесле. Музеј нам их је дао на располагање и на основу тих слика и осталих информација реконструисали смо у потпуности Теслину лабораторију", објашњава професор на  Електронском факултету у Нишу Владан Вучковић.

Тим инжењера и студената електронике отишао је и корак даље.

"Покренули смо машине и правићемо виртуелну шетњу. Ту је коришћена технологија из видео игара и моћи ћемо слободно да се крећемо по сцени", прича вођа тима Никола Стојановић.

Виртуелна Теслина лабораторија на Лонг Ајланду биће део сталне поставке београдског  Музеја Николе Тесле и неизоставан сегмент представљања музеја на било ком крају света.

Директор Музеја Николе Тесле Владимир Јеленковић каже да је то оно што новим генерацијама, које су навикле на компјутерске презентације, далеко више приближава Теслу него све аналогне технологије које се уобичајено користе на изложбама.

Поштоваоци овог научника из читавог света моћи ће да прошетају кроз лабораторију у којој су осмишљени неки од највећих проналазака у историји човечанства и изблиза виде Теслину фонтану, индукциони мотор на бази обртног магнетног поља и бродић на даљинско управљање.

Посетиоци ће моћи да виде и друге патенте научника са визијом преноса електричне енергије на велике удаљености за кога кажу да је човек који је измислио двадесети век.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 27. април 2024.
19° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво