Патријарх Вартоломеј: Разумевање туђих страдања знак да учимо

Јасеновачки мученици представљају у историји наше православне цркве важну и посебну категорију као жртве нацистичког режима, рекао је патријарх васељенски Вартоломеј у Загребу на отварању конференције о Холокаусту "Новомученици: Полиперспектива II".

Када стекнемо разумевања за туђа страдања, то је знак да смо нешто научили од сопственог страдања, поручио је васељенски патријарх Вартоломеј.

Конференцији, поред најеминентнијих стручњака за питања Холокауста, присуствују из Србије свештенство СПЦ са патријархом Иринејом на челу и министар рада у Влади Србије Александар Вулин.

Патријарх Вартоломеј, који ће сутра посетити Јасеновац и боравити у Пакрацу, подсећа да никако не треба заборавити да је 20. век за човечанство био век геноцида и Холокауста.

"Са овог становишта, мученици јасеновачки представљају у историји наше православне цркве једну важну и посебну категорију као жртве нацистичког режима и мрачног периода човечности коју је немогуће заборавити", навео је патријарх Вартоломеј.

Данас се, казао је, у Цркви слави посебна категорија мученика.

"Жртва српских новомученика као и свих мученика Цркве има апостолски карактер. Света православна црква у Србији свакако је поносна својим јасеновачким новомученицима зато што њихова крв значи плодност", казао је он.

Не само у 20. веку, истакао је, него и кроз све векове с колена на колена па све донедавно на Косову и Метохији и другим местима су, како је рекао, крвљу напојене српске земље.

Људи овог века су, указао је, и мимо своје воље желели да буду морални саучесници непрегледних људских братоубистава.

Само из Пољске је 300.000 Јевреја убијено на зверски начин, рекао је патријарх Вартоломеј и додао да је Немачка охрабривала фашистичке злочинце.

“Свако жели да се опере од кривице. Свако жели да настави да мирно живи и да има мирну савест, али не може да се сматра невиним. Он је крив, крив, крив…”, рекао је патријарх Вартоломеј.

Смерност православне цркве, рекао је Вартоломеј, осуђује све оне који имају снаге да успоставе мир, али не чине ништа да то и учине.

Епископ славонско-барањски Јован рекао је да тај скуп има две димензије – једна је богословско поређење страдања, а да су, с друге стране, ту историчари који имају чињенице, које, како је рекао, омогућавају да се тек на основу суве историјске истини праве поређења.

Директор Центра "Симон Визентал" у Јерусалиму Ефраим Зуроф рекао је да своје напоре морамо да усмеремо на то да се очувају неокрњена сведочења о нацистима и њиховим помоћницима.

Зуроф сматра да би Србија погрешила ако би ћутала на обнову усташке иконографије и покушаје ублажавања тог раздобља.

Како је раније оценио угледни хрватски новинар и теолог Драго Пилсел, долазак патријарха Вартоломеја у Хрватску ће без икакве сумње позиционирати Српску православну цркву на миротворној карти света и онемогућити ревизионисте који или дивљачки умањују број жртава највећег концентрационог логора тзв. Независне Дрžжаве Хрватске, ругајући се тиме и žжртвама и Богу, или пропагандистички манипулишући и увеличавајући њихов број, такође их обезвређујући.

Конференција се одржава у Српској православној гимназији "Катарина Кантакузина Бранковић".

Иначе, на конференцији учествују поред Зурофа, Рута Ваганаите из Литваније, аутор бестселера "Наши људи", протојереј Александар Зин из Русије, историчари, социолози, теолози и други експерти за холокауст из Пољске, Русије, Републике Српске, Румуније, Хрватске, Израела и Србије.

Предвиђено је да патријарх Вартоломеј са архијерејима и учесницима конференције истог дана посети подручје на коме је био логор смрти Јасеновац и присуствује вечерњој литургији у храму Светог пророка Илије у Млаки.

Сутра, патријарх васељенски и цариградски Вартоломеј и патријарх српски Иринеј служиће, поводом обележавања 75 година од страдања Светих мученика јасеновачких, свету архијерејску литургију у храму Рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу.

Истог дана, у 13 сати, патријарх Вартоломеј ће освештати обновљени Епископски двор у Пакрацу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара