Хрватска, две опције за арбитражу за Пирански залив

Хрватска ће у среду или у четвртак, на ванредном заседању Сабора, донети коначну одлуку о томе на који начин ће решити питање Арбитражног споразума са Словенијом, након скандала који је избио објављивањем транскрипта о наводном покушају да Љубљана добије две трећине Пиранског залива.

Загреб, према писању Јутарњег листа, има две опције. Прва је да већ на Сабору посегне за радикалним решењем и донесе одлуку о раскиду тог споразума, који су у децембру 2009. склопили премијери Јадранка Косор и Борут Пахор, преноси Танјуг.

Друга опција је, како се наводи, да се до тог крајњег циља, којем су склони и власт и опозција, дође у више корака.

Први корак би, како се тумачи, био да Сабор на ванредној седници донесе одлуку о замрзавању арбитраже, други, да хрватски судија у Арбитражном суду Будислав Вукас поднесе оставку, а у трећем кораку би Сабор, на предлог владе, донео одлуку о раскиду Споразума о арбитражи.

Дилема је, како се тумачи, треба ли Загреб споразум ракинути у једном потозу или у неколико.

Влада ће се коначно о томе изјаснити у четвртак, а ту одлуку би Сабор требало да потврди истог дана.

Пред хрватском владом су стога, у наредној седмици, два теста - доношење одлуке о судбини Споразума о арбитражи и постизање консензуса између парламентарних странака о том питању.
Подсећа се да је прошла седмица била у знаку Арбитражног споразума, након што је обелодањен снимак разговора словеначког арбитражног судије Јернеја Секолеца и словеначке заступнице пред тим судом Симоне Дреник.

Министарка спољних послова Весна Пусић је одмах након објављивања транскрипта на ванредној конференцији за новинаре најавила могућност раскида арбитражног споразума, а најутицајнија опозициона ХДЗ сматра да је то једино решење.

Иако је, како се наводи, готово извесно да је Хрватска тик пред излазним вратима из арбитражног споразума, већ би у понеђељак, након разговора премијера Зорана Милановића са представницима парламентарних клубова, могло бити јасније и како ће се то догодити - у једном или више корака.

Како год, замрзавање арбитраже или раскид споразума, Сабор ће у среду најпре размотрити новонасталу ситуацију и донети закључак којим ће владу позвати да донесе одлуку.
Влада би сутрадан на редовној седници требало да донесе одлуку о којој би се Сабор изјаснио истог дана.

У СДП-у сматрају да у овом тренутку није битно шта ће влада одлучити, већ да та одлука у Сабору буде консензус свих парламентарних странака.

О последицама тзв. Пирангејта и могућностима које су пред Хрватском и Словенијом, ванредни професор међународног европског права на Европском правном факултету у Словенији Миха Погачник каже да Хрватска у конректном случају има више правних могућност - од ракида споразума до декларисања ништавности арбитражног поступка.

Он мисли да би, независно од арбитраже, обе стране морале обновити дипломатске преговоре.

Одлазак на арбитражу не сме значити прекид међудржавних преговора кој би одмах требало обновити независно од тога хоће ли се арбитража наставити или не, рекао је Погачник.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
21° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се