Читај ми!

Хрватска обележава оперaцију "Бљесак"

Хрватска у Окучанима обележава две деценије од војно-полицијске операције "Бљесак" као дан када је, како тврде, ослобађена Западна Славонија, територија која је у то време била под заштитом УН, дан када је страдао велики број српских цивила, а око 30.000 њих је напустило то подручје.

Председница Хрватске Колинда Грабар-Китаровић изразила је у Окучанима захвалност свим погинулима у војно-полиицјској операцији "Бљесак", чију 20-ту годишњицу Хрватска обележава као ослобађање Западне Славоније од српских непријатеља, територије која је тада била под заштитом УН, преноси Танјуг.

Грабар Китаровић је рекла да треба славити заједништво, а председник Сабора Јосип Леко је рекао да је та акција помогла у изградњи мира на демократским вредностим.
О егзодусу Срба хрватска председника није рекла ни реч.

"Поносна сам данас и изражавам захвалност свим бранитељима, инвалидима домовинскога рата, породицама свих погинулих бранитеља и породицама свих цивилних жртава домовинског рата", рекла је Грабар-Китаровић након што је у окучанској основној школи отворила бранитељске спортске игре, јавила је агенција Хина.

"Заједништвом смо победили у 'Бљеску', касније у 'Олуји', ослободили Хрватску и повели је на пут чланстава у ЕУ и НАТО. Заједништвом ћемо је повести на пут благостања", рекла је Грабар-Китаровић.

Леко је, како је пренела хрватска агенција, рекао да операција "Бљесак" и након 20 година све више добија на значењу, јер је њоме успостављен ред и живот у миру за све људе Западне Славоније.

"У том је смислу обележавање оваквих акција усмерено на изградњу мира, на демократским вредностима, људским правима, слободама, уважавању", казао је Леко. Уверен је, каже, да ће и прослава акције хрватске војске и полиције "Олуја" бити једнако достојанствена као и данашња прослава "Бљеска".

Ни Грабар Китаровић, ни Леко нису поменули егзодус Срба у тој војно-полицијској акцији, а ни у хрватским медијима нема података из извештаја Хрватског хелсиншког одбора за људска права (ХХО), који је представљен 24. јула 2003, а из којег произлази да су у акцији "Бљесак" припадници хрватске војске убили укупно 83 српска цивила.

Од тог броја, њих 30 убијено је у нападима на избегличке колоне, а 53 особе су убијене у својим кућама.  Нема ни података Документационо-информативног центра Веритас из априла 2003, према којима је првих дана маја 1995. убијено или нестало 283 Срба из Западне Славоније.

Првог маја 1995. године 16.000 припадника хрватских оружаних снага напало је 15.000 житеља Западне Славоније, тада под заштитом УН, са око 4.000 војника.

Хрватске војне и полицијске снаге извршиле су агресију на Западну Славонију, када је ова област била зона под заштитом УН - такозвани сектор "Запад", а српско становништво је затечено на спавању.

Уместо да спрече агресију, заштитне снаге УН, које су на време упозорили хрватски генерали, повукле су се на безбедна места.

За злочине почињене над Србима у Западној Славонији нико није оптужен ни пред Хашким трибуналом, нити пред хрватским судовима.

Упркос великом броју доказа, видео-записа и изјава свједока, Тужилаштво Хашког трибунала никада није водило интензивну истрагу о злочинима почињеним над Србима у Западној Славонији, иако је та област, попут Сребренице, била под директном заштитом УН - "УНПА - сектор Запад".

Овом операцијом Хрватска је довршила етничко чишћење у којем је, почев од 1991. године, из Западне Славоније протерано око 67.000 Срба, а вратило се само 1.500, углавном старијих људи, наводе бањалучки медији.

Истовремено, служењем парастоса, полагањем венаца и спуштањем цвећа у реку Саву, у Градишци, Република Српска, је данас, у присуству председника Републике Српске Милорада Додика, обележена 20-та годишњица од страдања Срба и њиховог протеривања из Западне Славоније. 

 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
17° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара