Читај ми!

Сећање на жртве логора у Јасеновцу

Код спомен обележја Камени цвет у Јасеновцу одржана комеморација у знак сећања на пробој последњих затвореника логора 22. априла 1945. Председник Иво Јосиповић је подсетио на обавезу сећања на невине жртве и да се никад не оживи идеологија зла.

У меморијалном подручју Јасеновац данас је, на месту усташког логора смрти, код споменика Камени цвет, одржана комеморација у знак сећања на пробој последњих затворнике логора 22. априла 1945. године, али и почаст за све страдале и преживеле логораше.

Присутнима, којих је било око 2.500, обратили су се председник Хрватске Иво Јосиповић, председник Сабора Јосип Леко, министар рада Мирандо Мрсић, као и изасланик премијера Зорана Милановића, председница Савета меморијалног подручја Јасеновац Катица Седмак и представници логораша.

Јосиповић је подсетио на обавезу сећања на невине жртве и да се никад не оживи идеологија зла.

"Јасеновац је подсећање на злочин у коме су учествовали и бројни Хрвати", рекао је Јосиповић и додао да је сећање на жртве чин праведности, као и да мржња не сме бити изговор за нову мржњу.

Леко је рекао да брига о антифашизму не престаје у демократским друствима, већ је данас све значајнија, али је и то обавеза Хрватске у времену пре уласка у Европску унију. Према Мрсићевим речима, спомен на данашњи дан је и спомен на патње жртава и храброст оних који су кренули у слободу.

Катица Седмак нагласила је да је, према најновијим подацима, у логору забележена 83.301 жртва, од којих је 20.000 жена и 20.101 дете.

Она је подсетила на пробој који је преживело само стотинак од 600 логораша, колико је кренуло у пробој.

Присутнима су се обратили и представници народа - жртава.

Представници верских заједница, међу којима и пакрачки парох протојереј ставрофор Ђорђе Теодоровић, прочитали су молитве за мртве, а председник Јосиповић је доделио признања тројици преживелих учесника пробоја.

Венце су положиле делегације логораша, међу којима и секција логораша из Србије, представници антифашиста, мањинских организација и бројних странака. Венце су положили и представници дипломатског кора у Хрватској, а Србију је представљала делегација у којој су били амбасадор Станимир Вукићевић и генерални конзул у Вуковару Живорад Симић.

Средином априла 1945. године усташе су почеле да се припремају за напуштање логора, укључујући и ликвидацiју затвореника.

Око 600 од укупно 1.073 још живих логораша напало је усташку стражу и кренуло у пробој који је преживело њих 91.

Преосталих 473 логораша, који због немоћи и болести нису учествовали у пробоју убијено је и спаљено заједно с логорским објектима. Истог дана, извршен је пробој логораша Кожаре, радног дела логора у самом месту Јасеновац. Од 167 логораша 11 је преживело. Партизани су у логор ушли почетком маја 1945.

Питање броја жртава било је предмет манипулација, јер су се процене кретале од неколико хиљада до око 30 хиљада у Хрватској и од 700.000 до милион у Србији.

Број коментара 15

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 01. јун 2024.
22° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије