Муслију: Наш пут трасиран ка Приштини и Тирани

Председник Општине Бујановац и будући председник Националног савета Албанаца Јонуз Муслију каже да би Влада Србије требало да призна статус борца припадницима Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе и референдум из 1992. којим се даје право општинама с југа Србије да се припоје Косову.

Некадашњи комесар тзв. ОВПМБ и председник Општине Бујановац Јонуз Муслију каже да да би Влада Србије требало да призна статус борца припадницима Ослободилачке војске Прешева, Бујановца и Медвеђе и референдум из 1992. којим се даје право општинама с југа Србије да се припоје Косову, преноси Танјуг.

"То би било задовољавајуће решење", каже некадашњи комесар ткз. ОВПМБ који је пристао да говори за лист Политика под условом да говори на матерњем језику, уз посредовања преводиоца, мада зна српски језик.

Према његовим речима, у споразуму пет коалиционих партија, зацртана су начела од којих Албанци с југа Србије неће одступити.

"Та начела су - поштовање борбе и бораца ОВПМБ, поштовање одлука референдума из 1992, затим да се користе школски уџбеници искључиво из Приштине и Тиране и да више никаквих компромиса нема око употребе националних симбола, што ће рећи потпуно слободна употреба заставе Албаније на овим просторима", поручује Муслију као будући председник Националног савета Албанаца који "српску заставу још не доживљава као своју".

Муслију се залаже да се поштују борци ОВПМБ, њихова борба, да им се призна статус и да буду интегрисани у друштво, али и да им се признају вредности за које су се борили.

Залаже се за што ближе везе са косовском владом пошто је "њихов пут (три општине са југа Србије) трасиран ка Приштини и Тирани" како би заједнички решавали проблеме у "прешевској долини".

"Сама слика Бујановца, Прешева и Медвеђе показује да Србија није заинтересована за решавање нагомиланих проблема у овим општинама. А милионе и милионе је уложила у изградњу војне базе, меморијалног комплекса изнад Лучана, које снаге Жандармерије даноноћно чувају", примећује Муслију.

Према његовим речима, није све у изградњи једног пута, проблеми у три општине са југа Србије много су већи и компликованији, потребни су инвеститори за нове пројекте и нова радна места.

"Мислим да страни инвеститори не желе да дођу због страха од нагомиланих оружаних формација, хиљаде војника и жандарма, колико их овде има. Када их виде у толиком броју питају се да ли је овде редовна или ванредна ситуације", истиче Муслију.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво