Читај ми!

Шабас: Суђење у Хагу је суђење Туђману

Члан правног тима Србије пред Међународним судом правде у Хагу Вилијам Шабас каже да се процес по међусобним тужбама Србије и Хрватске за геноцид може назвати "суђење Туђмaну које се никада није десило". Тужба Хрватске против Србије почива на слабим темељима, оценио Шабас.

Усмену расправу пред Међународним судом правде о узајамним тужбама Хрватске и Србије требало би назвати "суђење Туђману које се никад није одиграло", оценио је члан правног тима Србије пред МСП-ом Вилијам Шабас и додао да су у Сребреници убијани војници, док су у "Олуји" мета били сви Срби.

Шабас је у интервјуу за Политику рекао да оптужба Србије против Хрватске за геноцид има снажно упориште у провокативним, расистичким изјавама Фрање Туђмана, његовим екстремистичким погледима, као и у историји која сеже до времена Другог светског рата, што уз понашање хрватске војске током 'Олује' представља јак случај геноцида.

"Најјачи аргумент Србије јесте да су напади на Србе током 'Олује' били сасвим другачијих размера од оних који се приписују Србији против Хрвата током борби 1991. године", рекао је Шабас, подсетивши да је већина питања у споровима између Србије и Хрватске већ била предмет суђења пред МКС-ом, али да Туђман никада није изведен пред лице правде.

На питање да упореди случај Сребренице са акцијом "Олуја", Шабас је одговорио да су у Сребреници убијани војници, док су мета "Олује" били сви Срби.

"У Сребреници су војно способни мушкарци били мета за погубљење. Жене, деца и старци били су евакуисани. Током 'Олује' не изгледа да су направљене такве разлике. Сви Срби су били мета", рекао је Шабас. 

Он је додао да у МКС-у није лако доказати своје тврдње, а да је геноцид вероватно најтежа оптужба која се може изнети против неке државе, народа или појединца.

Објашњавајући разлику између етничког чишћења и геноцида, Шабас је рекао да се та два појма не могу изједначити, јер етничко чишћење подразумева протеривање становништва, али не и физичко уништење.

"Тек када је у питању физичко уништење, говоримо о геноциду", рекао је Шабас.

На питање како процењује аргументе хрватске стране, Шабас је рекао да хрватска оптужба за геноцид почива на слабим темељима, али да никада не треба потценити тезу адвоката друге стране.

"Изгледа да чак и истакнути Хрвати признају да је требало повући тужбу, посебно имајући у виду пресуду суда у предмету Босна", закључио је Шабас.

Вилијам Шабас је професор међународног права на Универзитету Мидлсекс у Лондону и Универзитету у Лајдену. Предаје и на Националном универзитету Ирске, а директор је Ирског центра за људска права. Био је део трочлане Комисије за истину и помирење за Сијера Леоне. Председавајући је Међународног удружења проучавалаца геноцида.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 03. мај 2024.
14° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво