Читај ми!

Србија није претња Босни и Херцеговини

Премијер Ивица Дачић рекао да Србија неће представљати претњу за Босну и Херцеговину, истичући да ће будућност те земље зависити искључиво од народа који у њој живе. Без сагласности сва три народа и оба ентитета БиХ нико нема право да мења Дејтонски споразум, каже Дачић.

Уочи посете председавајућег Савета министара Босне и Херцеговине Вјекослава Беванде Београду, премијер Ивица Дачић рекао је да Србија неће представљати претњу за Босну и Херцеговину, истичући да ће будућност те земље зависити искључиво од народа који у њој живе, као и да без сагласности сва три народа и оба ентитета БиХ нико нема право да мења Дејтонски споразум.

"С наше стране неће претити никаква опасност по територијални интегритет и суверенитет БиХ, а такође сматрамо да нико нема право да мења Дејтонски споразум на начин који би угрожавао опстанак Републике Српске, односно без сагласности сва три народа и оба ентитета", рекао је Дачић у интервјуу за босанскохерцеговачку државну телевизију БХТ 1.

На питање да прокоментарише изјаву председника РС Милорада Додика да БиХ за 15-ак година вероватно више неће ни постојати, Дачић је одговорио да не жели да се "бави пројекцијама" о будућности БиХ, изражавајући уверење да је и у интересу босанских Срба да се све одвија у миру и кроз дијалог.

"О будућности БиХ ће се одлучивати демократским средствима како је то предвиђено и у свим другим нормалним државама", рекао је Дачић.

Премијер је рекао и да влада у Београду заговара сарадњу међу земљама у региону у процесуирању починилаца ратних злочина и да је Србија "уколико постоји спремност и других држава, спремна да потпише све одговарајуће документе који би проистекли из таквих иницијатива".

Дачић је, такође, потврдио да ће се у Србији наставити борба против организованог криминала и корупције, а да ће се при томе користити и сви споразуми о полицијској сарадњи потписани с другим државама.

"Спремни смо чак и да предмете водимо заједно и ту не постоји никаква сумња", навео је Дачић, истичући да је сарадња полиција држава у региону боља него што је то политичка.

"То је и добро, јер када би постојале границе у борби против криминала постојала би и могућност да нека од држава буде оаза за скривање различитих људи који покушавају да избегну казну", рекао је Дачић.

Председавајући Савета министара Босне и Херцеговине Вјекослав Беванда сутра ће, како је најављено из Владе Србије, боравити у званичној посети Србији.

Беванду ће дочекати премијер Дачић, предвиђени су билатерални разговори и пленарни састанак. Беванда ће се састати и са председником Скупштине Србије Небојшом Стефановићем.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 30. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво