Одложена рехабилитација Драже Михаиловића

Наставак процеса за рехабилитацију команданта Југословенске краљевске војске у отаџбини Драгољуба Драже Михаиловића поново је одложен у на неодређно време, због промене у саставу судског већа Вишег суда у Београду.

Нови председник судског већа судија Александар Трешњев најавио је да ће следеће рочиште бити заказано у року од два месеца писаним путем, преноси Танјуг.

Претходни председник већа Александар Ивановић изабран је за судију Вишег суда, па више није у његовој надлежности да води овај поступак.

Данашње рочиште свеједно би било одложено због штрајка адвоката, јер је један од пуномоћника предлагача рехабилитације адвокат Зоран Живановић замолио одлагање.

Суд је усвојио ту молбу, иако предлагачи имају још једног пуномоћника професора Правног факултета у Београду и саветника председника Републике Оливера Антића.

Данашњем рочишту присуствовао је и заменик вишег јавног тужиоца Зоран Ђошић, којем је Суд у јуну дозволио да прати ток постука у јавном интересу.

Овај вишегодишњи процес је у завршној фази, па би на наредном рочишту могло да се очекује закључење расправе, а потом и одлука о захтеву за рехабилитацију Михаиловића.

Пуномоћник предлагача рехабилитације Антић најавио је данас да ће његова завршна реч трајати најмање два сата.

Захтевом за рехабилитацију се тражи од Суда да поништи пресуду од 15. јула 1946. године, којом је Михаиловић осуђен на смрт стрељањем, као и враћање грађанских права.

Рехабилитацију је затражио његов унук Војислав Михаиловић, а придружили су му се Српска либерална странка, на челу са Костом Чавошким, Удружење припадника Југословенске војске у отаџбини, Удружење политичких затвореника и жртава комунистичког режима, професор међународног права Смиља Аврамов и други.

Предлагачи захтева тврде да Михаиловићу није било омогућено право на одбрану и да није видео свог адвоката до почетка суђења. Он није имао ни право на непристрасан суд, а оптужница му је уручена седам дана пред суђење.

Након два дана од изрицања спорне пресуде комунистичког режима, стрељан је у Београду. Посебна Комисија утврђује тачну локацију на којој је стрељан, јер се претпоставља да су његови посмртни остаци пребачени на другу локацију.

Михаиловић нема гробно место.

У недостатку других доказа о Михаиловићевој смрти, решењем Првог основног суда у Београду прошле године је као датум смрти Михаиловића утврђен је 17. јул 1946. године, пошто је Суд утврдио да је тог датума стрељан.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара