Читај ми!

Дуго путовање до дозволе

Према процесу добијања грађевинских дозвола, Београд је на 16. месту у југоисточној Европи. Надлежни у Београду кажу да су процедуре убрзане и да је само у овој години издато дозвола за градњу за више од милион квадрата. Најбоље пласирани град из Србије је Зрењанин.

Према извештају Светске банке о условима пословања у југоисточној Европи, најлакше је почети посао и регистровати власништво у Битољу, добити грађевинску дозволу у Приштини, а реализовати уговор у Зрењанину. У последње три године, у реформама и олакшавању пословања највише је одмакла Македонија.

Да би нека фирма у Београду започела посао, потребна су јој 23 дана и 11 процедура. У Македонији, у Битољу, дупло мање дана и тек незнатно мањи број процедура. То је само један од критеријума зашто Битољ, према анализи Светске банке, има најбоље услове пословања, док је Београд на 16. месту.

Најбоље пласирани град из Србије је Зрењанин. У односу на Београд, када је реч о престоницама, лакше је пословати у Скопљу и Тирани, а теже у Подгорици, Загребу, Бања Луци и Сарајеву.

"У Београду се, после 20 процедура и 279 дана добија грађевинска дозвола и због тога је Београд на 16 месту. Објашњење лошег рангирања налази се и у висини трошкова за издавање грађевинских дозвола", каже Милан Ковачевић, саветник за страна улагања.

Ковачевић наводи да су у Сарајеву и Загребу трошкови три пута мањи, мање је и процедура, али треба више дана да би се издала дозвола.

Надлежни у Београду кажу да су процедуре убрзане и да је само у овој години издато дозвола за градњу за више од милион квадрата.

Милан Вуковић, секретар за урбанизам и грађевинске послове Београда, наводи је према њиховој евиденцији потребно 130 дана за издавање грађевинских дозвола.

У Зрењанину кажу да инвеститори брже долазе до дозвола због организације пословања. Предраг Станков, помоћник градоначелника, каже да је градоначелник Зрењанина направио канцеларију за локално економски развој, јер су схватили да само на тај начин могу доћи до инвеститора и да је то до сада дало добре резултате.

Уколико се пореди на светском нивоу, Србија је на самом зачељу по дужини издавања дозвола и то на 175. месту од 183.

Горан Родић из Удружења за грађевину Привредне коморе Србије каже да је проблем администрација која не зна да објасни шта треба и шта је потребно за лиценцирање инвеститора.

Министарство за просторно планирање тражи објашњење од Светске банке како у последња четири годишња извештаја увек помиње 279 дана за добијање дозвола за градњу, као и 19 процедура из неважећег закона о изградњи.

У Светској банци за РТС кажу да Србија ради на поједностављивању процедура, али да је њихова анализа од јуна прошле до маја ове године показала да је број дана и број процедура за издавање дозвола остао исти.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 23. мај 2024.
14° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара