Бор на позитивној нули

Рударско-топионичарски басен Бор је 2010. годину завршио на позитивној нули, за разлику од 2009. године, када је забележен губитак од око 50 милиона долара, рекао директор Благоје Спасковски.

Директор Рударско-топионичарског басена (РТБ) Бор Благоје Спасковски изјавио је да је та компанија 2010. годину завршила на позитивној нули.

"У РТБ-у је прошле године произведено 21,5 хиљада тона бакра, 722 килограма злата и 4,8 тона сребра", казао је Спасковски за сајт компаније.

Он је додао да су 2010. годину завршили на позитивној нули, за разлику од 2009, када је забележен губитак од око 50 милиона долара.

Према производним плановима РТБ-а, које је изнео Спасковски, захваљујући новој рударској опреми купљеној прошле године, у 2011. у овој компанији очекују производњу 30 хиљада тона бакра, 990 килограма злата и 5,2 тоне сребра.

Спасковски је оценио да би садашњом ценом бакра на светској берзи метала РТБ у овој години остварио профит од 20 милиона долара. Цена бакра је уочи Нове године достигла историјски максимум од око 9.300 долара по тони.

Спасовски је казао да ће производна цена бакра у РТБ-у бити позната после урађених анализа.

"Планирани приходи у овој години омогућиће нам да комплетно ревитализујемо и проширимо рударске прерађивачке капацитете", навео је генерални директор РТБ-а.

Он је додао и да се ове године очекује почетак експлоатације рудника злата "Чока Марин", код Мајданпека, и додао да су компаније "Гленкор" и "Данди" заинтересоване да по принципу заједничког улагања почну експлоатацију борског рудника бакра "Церово".

Спасковски је навео да је просечна плата запослених у РТБ-у око 40.000 динара.

"Све обавезе према држави РТБ редовно измирује, а дуг који имамо према домаћим јавним предузећима биће конвертован средином јануара у капитал компаније", казао је директор РТБ-а.

Државни секретар у Министарсву економије и регионалног развоја Небојша Ћирић изјавио је раније да РТБ јавним предузећима дугује око 400 милиона евра.

Завршетак нове топионице бакра планира се 2012. године, а њоме ће се постићи економска исплативост процеса добијања бакра, док ће загађење бити сведено на минимум.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
27° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара