Гориво ипак скупље

Због доношења новог Закона о акцизама, најављују се нова поскупљења горива, иако је ранија мера отварања тржишта требало да смањи цене нафтних деривата. Нови закон прописује двојне акцизе, ниже за деривате из домаће производње, а више из увоза.

Слободан увоз нафтних деривата није донео појефтињење горива, пошто је после отварања тржишта донет нови Закон о акцизама. Нафташи ће за акцизе по литру увозног бензина морати да издвоје пет, а за евродизел шест и по динара, док ће за домаћи бензин из НИС-а плаћати тридесет пара више него сада.

Нафташи тврде да је тиме поништен ефекат отварања тржишта, а стручњаци да је могло и другачије.

Професорка Факултета за финансије и администрацију Милица Бисић рекла је да би било могуће да се исти приход држава оствари кроз различиту структуру акцизног оптерећења појединих деривата.

Професорка Бисић напомиње да је акциза на бензин у нашем случају виша него што је минимална прописана акциза у Европској унији, док је акциза на дизел нижа од минимално прописане у ЕУ.

Код нас су акцизе за гориво исте, без обзира за шта се користе.

Европљани праве разлику, па акцизном политиком највише оптерећују деривате за возила, нешто мање за индустрију, а најмање ако се користе за грејање и производњу струје.

Конкурентност на првом месту

И док домаћи нафташи већ најављују поскупљење после Божића, стране нафтне компаније ипак истичу да им је циљ да буду конкурентни.

Золтан Мајкл Такач, из компаније "МОЛ Србија" очекује осцилације цена приликом отварања тржишта и сматра да сви озбиљни играчи на тржишту имају увозне калкулације.

Ипак, стручњаке забрињава што цена сирове нафте на светском тржишту бележи стални раст.

Професор Техничког факултета у Новом Саду Слободан Соколовић сматра да ће цена горива наредне године на светском нивоу бележити стални раст.

"Све указује да ће се цена нафте следеће године кретати негде изнад 100 долара за барел", рекао је Соколовић.

Међутим, постоје и мишљења да простора за јефтиније деривате ипак има и то по два основа.

Први је што Србија и земље у окружењу купују руску нафту типа "урал" која је нешто јефтинија од европског "брента" и америчке лаке нафте.

Други је, како тврде у НИС-у, што су велепродајне цене од Нове године ниже.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
24° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара