Читај ми!

Недимовић: Држава не одређује цену парадајза

Држава не може да одређује цену, "не само парадајза, него ничега", изјавио је министар пољопривреде, шумарства и водопривреде Бранислав Недимовић, говорећи о проблемима произвођача парадајза на југу Србије.

"Ми можемо да унапредимо пољопривредну производњу, помогнемо у неким уским грлима која постоје. На простору Јабланичког округа проблеми су путна инфраструктура, да не би од тренутка брања до испоруке роба од прве класе постала друга, и са друге стране озбиљни проблеми су у паковању робе, у чему нас је окружење престигло, рекао је Недимовић.

Министар истиче да нико више неће робу из дрвених гајбица и додаје да морамо да радимо више на тржишту.

Држава је нашла начин да помогне у пласману кромпира домаћих произвођача својевремено, а Недимовић каже да сада нико не зове за кромпир јер има добру цену.

"Овде се уврежило мишљење да, када остварујемо профит, онда је то профит пољопривредника, а када је минус то је трошак државе. Мислим да је 1984. прошла давно", поручио је он.

Упитан о до недавно галопирајућој цени јестивог уља, Недимовић је истакао да је све око јестивог уља у међувремену пало 13 одсто.

"Погледајте на светском тржишту цене сунцокретовог уља су у паду, самим тим је сировина јефтинија, и оно што је тада било предвиђано када се тона сунцокретовог уља не зелено куповала за 440-450 евра за тону. Данас су те цене пале. То вам је тржиште. Некад је овако, некад је онако", рекао је министар.

Недимовић се запитао и сам дао одговор да домаћинство просечно месечно потроши 2-3 литра уља.

"Ако скочи цена за 10 динара, то је 20 динара, 30, 50 динара... Толико се прави циркус око тога, а при томе пролазе тенковске дивизије... Не посматрају се стварни проблеми који егзистирају, ево око месних прерађевина. Нико не обраћа пажњу што су нам из увоза скоро све месне прерађевине", закључио је министар.

Сутра састанак са произвођачима млека

Недимовић је најавио да ће сутра имати састанак са произвођачима млека, којима ће држава покушати да реши проблеме.

"Сви ''инпути'' у њиховој пољопривредној производњи су скочили, а нарочито нам је проблем у централној Србији, пошто су у Војводини добили државно земљиште по повлашћеним ценама на основу стоке коју имају", рекао је Недимовић гостујући на ТВ Танјуг.

Истакао је да држава даје субвенције по свакој крави од 25.000 динара, премију од седам динара по литри млека, што по једној крави када се све сабере буде 500 - 600 евра.

Такође, Недимовић истиче да Србија има највеће субвенције у овчарству у Европи.

Напомиње да сточари имају проблем са високом ценом соје и кукуруза и да ће Србија имати велике изазове у сточарству због високих трошкова производње и то не толико, како је рекао, у узгоју свиња већ у производњи млека.

Недимовић истиче да постоји велика количина млека са ниском ценом на простору ЕУ и да према ССП-у, који је веома лоше испреговаран за пољопривреду, немамо средства за одбрану од таквих цена.

"Ако би рекли да нећемо да дозволимо увоз млека из ЕУ, сутра нам нико не би дао да извеземо било које воће или поврће на простор ЕУ, јер су тако везане клаузуле", објаснио је Недимовић.

Министар је рекао да је цене шљиве ове године веома добра, пошто је друга класа око 32 динара по килограму, док прва иде од 65 до 70 динара.

Како је навео, храна ће после короне све више бити у фокусу и бележиће раст у наредним годинама.

недеља, 05. мај 2024.
18° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се