Читај ми!

Родило и преродило у вишњицима на брежуљцима изнад Велике Биљанице

У лесковачком крају берба вишања је у пуном јеку. Иако је квалитет добар, приноси су код већине произвођача мањи него лане. Ипак, има засада где је слика потпуно другачија.

Родило и преродило у вишњицима на брежуљцима изнад Велике Биљанице. Оваквом роду и слаткој вишњи Станковићи се нису надали. Радост не крију. Веле, са приновом у кући, малом Софијом, стигао је и берићет.

"Година је добра. Лепо смо одрадили, уложили смо добро, све на време, зато можемо да кажемо да је година добра", каже Радисав Станковић, произвођач из Велике Биљанице.

Принос је дуплиран у односу на прошлу годину. Цена би могла да буде и виша, каже наш домаћин, али улагањем у механизацију и добрим агротехничким мерама и овако се исплати.

"Са повећањем цена имали бисмо још бољу рачуницу, имали би услове да проширимо наше газдинство, наше засаде, међутим сад ћемо стати на томе. Приноси су добри, гледаћемо да из године у годину само повећавамо", каже Далибор Станковић, произвођач из Велике Биљанице. 

Ручно брање полако замире. Раднике је све теже наћи, а и цена од 20 до 25 динара по килограму убране вишње велики је издатак за произвођаче. У вишњику у Доњој Јајини крај Лесковца са кантицама око струка само пензионери.

"Да попунимо мало пензију, не може од једне пензије да се живи, тако мало се помучимо, за 10 дана то нам је", каже Братислав Стаменковић, пензионер из Лесковца.

Вишња јесте квалитетна, кажу стручњаци, али проблем су овог пролећа донеле временске прилике.

"Ове године биће умањен род од неких 30 до 50 одсто јер у фази прецветавања и заметања плодова јавиле су се јако ниске температуре и до минус три", каже Далибор Цветановић, директор ПССС Лесковац.

У једној од највећих лесковачких хладњача планирају откуп 2.500 тона вишње. Исплаћују одмах, а цену од 50 динара по килограму повећава и примена хемијских средстава усклађених са европским прописима.

"Ко има добру хемију и користи оно што му дамо по програму за такву робу дајемо додатак, још три динара преко цене", каже Миодраг Недељковић, власник хладњаче из Лесковца.

Вишња из лесковачког краја углавном одлази на европско тржиште, мање количине у Русију и преко океана.

среда, 01. мај 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво