Читај ми!

Дачић: Шанса за нова радна места

Добар састанак са челницима "Мајкрософта" показује промењену климу и слику коју Србија ствара у свету, рекао премијер Ивица Дачић. Ми не само да смо земља која ће куповати њихове производе, већ смо земља која може да им помогне у производњи хардвера и софтвера уз помоћ српског знања, рекао за РТС Дачић.

Премијер Србије Ивица Дачић изјавио је да добар састанак и потписивање уговора са челницима "Мајкрософта" у САД показује "промењену климу и слику коју Србија ствара у свету". 

Дачић је изразио наду да је то "први корак ка успешном путовању које ћемо имати у наредним годинама".

У интервјуу за РТС, премијер Ивица Дачић је рекао да је почаствован што је предводио делегацију Србије по први пут у историји Србије. "Ово је био, тако су га назвали, први дан Србије у Мајкрософту", рекао је Дачић. 

Према његовим речима, "Мајкрософт" представља синоним за инфомационо-комункикациону технологију, за једни модерну компанију, која је стварала све оно што данас постоји као ИТ сектор у свету. 

Дачић каже да је то један од наважнијих сектора, а код нас је сектор који је најздравији и који има највишу стопу раста.

"Ми смо иначе пионири у овој области и веома је значајно потписивање споразума", каже Дачић. 

Представници Владе Србије и висока делегација корпорације "Мајкрософт" потписали су у петак централни уговор о лиценцирању и сервисирању рачунарског софтвера, који ће бити коришћен у свакодневном раду државне администрације.

Иначе, први човек "Мајкрософта" Стив Балмер стигао је пет минута раније на потписивање уговора са Србијом.

Потписани споразум није значајан само због тога што ће од сада све бити лиценцирано и коришћени многи сервиси за образовање, за електронску управу, већ и због тога што се отварају велике развојне могућности.

Позив Балмеру да посети Србију 

"Ја сам зато и позвао Стива Балмера да посети Србију, мислим да је ту наша шанса. Србија годишње произведе више од 2.000 стручњака у области ИТ технологије", каже Дачић.

Балмер је био изненађен податком колико имамо стручњака, а многи од њих и раде у "Мајкрософту".

"То је једино занимање у модерном свету за које није потребно да чекате да добијете посао", указао је премијер Дачић.

"Мислим да имамо добру базу, желимо не само да купујемо њихове софтвере него и да се улаже у развој, да тај развојни центар који је до пре неколико година имао двадесетак људи сада има 140, а очекујемо да се 300 инжењера ту запосле".

Према његовим речима отварају се велике могућности које треба искористити. 

"То је све поседица добрих политичких вести, односно стабилности у региону нове позиције Србије и ја сам почаствован што је Србија на овакав начин вреднована у једној од највећих светских комаопнија", рекао је Дачић.

Балмер је најавио и могућу сарадњу са српским компанијама, али за то су потребни одређени услови.       

"Потребно је да нас више буде на оваквим местима. Зато је ова турнеја, боравак у САД, веома значајан јер ћемо посетити најважније компаније у овој области. Балмер је био изненађен да ми не само да смо земља која ће куповати њихове производе, већ смо земља која може да им помогне да се произоде и хардвери и софтвери уз помоћ нашег српског знања", рекао је премијер.

"Ја мислим да смо се нашли на истој фрекцвенцији и да ће од овога Србија имати велике користи", каже Дачић. 

Председник Владе Србије је истакао да у наставку посете САД очекује успешне састанке и са другим америчким компанијама у Сан Франциску, укључујући "Интел" и "Епл", као и у оквиру политичких разговора у Вашингтону са највишим америчким званичницима Стејт департмента и администрације председника Барака Обаме.  

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 16. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара