петак, 10.05.2013, 19:30 -> 11:06
štampajПотписан уговор са "Мајкрософтом"
Први човек Владе Србије Ивица Дачић и први човек "Мајкрософта" Стив Балмер потписали у Сијетлу уговор о лиценцирању и сервисирању рачунарског софтвера који ће бити коришћен у српској администрацији. Делегацију Србије у наредним данима чекају састанци са представнцима водећих америчких ИТ компанија.
Премијер Ивица Дачић и први човек "Мајкрософта" Стив Балмер потписали су у Сијетлу уговор о сарадњи те компаније и Владе Србије о лиценцирању и сервисирању рачунарског софтвера који ће бити коришћен у српској државној администрацији.
То је први конкретан резултат званичне посете делегације Србије Америци, с циљем да се највеће америчке ИТ компаније упознају са потенцијалима за улагања у Србији.
"Сарадњом са компанијом 'Мајкрософт' обезбеђена је потпуна и брза имплементација софтверске технологије последње генерације у јавном сектору, као и сервиса намењених грађанима", рекао је премијер Ивица Дачић.
Дачић је истакао да ће се на тај начин направити корак напред у препознавању информација креираних од стране државних органа као јавно добро.
Према његовим речима, сарадња између државних институција и активно учешће грађана у том процесу довешће до потребне оптимизације сервиса Републике Србије.
"Чврсто верујемо да овим споразумом, осим што постижемо вишеструке позитивне ефекте, уједно и градимо добар пут ка остварењу циљева дефинисаних од стране Владе Србије и отварамо заједнички простор за будуће успешне пројекте", рекао је Дачић.
Обезбеђен ефикаснији рад државне управе
У саопштењу корпорације "Мајкрософт" се истиче да је споразумом обезбеђена максимална искоришћеност досадашњих улагања Владе Србије у ИТ инфраструктуру, а цео систем је далеко безбеднији, што омогућује ефикаснији и квалитетнији рад државне управе.
На тај начин, формирана је јака база неопходна за лансирање сервиса који су намењени грађанима, привреди и државним институцијама.
Генерални директор Мулти кантри регије Централне и Источне Европе у компанији "Мајкрософт" Такуја Хирано истакао је да је та компанија чврсто посвећена привредном развоју Србије и имплементацији најновијих технологија које омогућавају јачање њене конкурентске позиције на регионалном и глобалном тржишту.
"Зато, верујемо да овим споразумом успостављамо камен темељац дугорочне стратешке сарадње између компаније Мајкрософт и Владе Србије", рекао је Хирано.
У саопштењу се истиче да је Влада, након обављених анализа, оценила да такав приступ обезбеђује остваривање додатних уштеда у буџету, даљу оптимизацију инфраструктурних капацитета, подизање технолошког нивоа информационих система и стварање неопходних услова за развој модерних електронских сервиса намењених грађанима и привреди.
Истовремено, партнерски однос са једним од лидера на светском тржишту информационо-комуникационих технологија попут компаније "Мајкрософт" имаће бројне позитивне ефекте на развој локалне економије и домаће софтверске индустрије, као и на стварање позитивних услова за улагања страних инвеститора.
Састанци са представницима "Епла", "Гугла"
Председник Владе Србије Ивица Дачић најавио је да ће предности улагања у информационе технологије у Србији бити представљене и на састанцима са представницима компанија попут "Епла", "Гугла", "Оркла", "Пеј Пала".
То је први пут да се организује трговинска мисија на највишем нивоу и до ње је дошло у сарадњи са америчком амбасадом у Београду.
Амерички амбасадор у Србији Мајкл Кирби подсећа да се овом посетом испуњава обећање које је Хилари Клинтон дала током своје посете у Београду.
"То је уједно и пример да сарадња Србије и Америке расте. Ми желимо сада, када се Србија прикључује Европској Унији, да наставимо и нашу добру сарадњу. И коначно, овим ће се дугорочно помоћи младима у Србији да се запосле заједничким улагањем америчких и српских компанија", рекао је Кирби.
У наредних шест дана делегацију из Србије чекају састанци са 11 водећих америчких ИТ компанија и конференција на којој ће представити потенцијале за улагања.
На крају посете, премијер Србије ће се састати са потпредседником Америке Џозефом Бајденом.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар