Читај ми!

Србија, земља литијума

На територији Србије лежи 20 одсто светских резерви литијума. Без овог минерала нема производње батерија и возила на електрични погон. У наредној деценији потражња за тим минералом биће удвостручена.

Процењује се да 20 одсто светских резерви литијума лежи у нашој земљи. Блаце је једна од седам локација за које је канадска фирма " Ултра литијум" добила лиценцу за истраживање. За тим ретким минералом трагаће и на подручју Лађеваца, Прељине, Трнаве, Крагујеваца источно од Ваљева и у Коцељеви. У послу ће канадској компанији помагати кинеска фирма "Бетек".

Марк Морин из фирме „Ултра литиум" каже да је утврђено да у нашој земљи „лежи" знатна количина литијума. 

"Разлог што смо се одлучили да дођемо овде јесте што је водећа копанија у овој области Рио Тинто у својим истраживањима утврдила знатну количину те руде. Оно што ми очекујемо јесте да ћемо наћи дупло више од процењених резерви", каже Морин.

Жуангвеи Луо из кинеске компаније "Бетек" каже да уколико се дође до значајних открића, та фирма планира да финансијски учествује у пројекту и отварању рудника.

У наредне две године компаније ће у истраживања уложити 5 милиона долара. У тој фази држави ће се плаћати рудна рента, а највећу корист имаће локално становништво од надокнада, ако се истражују лежишта на њиховим поседима. Нови рудници могли би донети и запослење.

Амбасадор Канаде у Србији Роман Вашчук каже да је 12 канадских компанија добило лиценцу за истраживања руда и залата у Србији. 

"То је нова могућности и импулс српској економији.", сматра Роман.

Без литијума нема производње батерија и возила на електрични погон. У наредној деценији потражња за тим минералом биће удвостручена.

Мирослав Игњатовић из Привредне коморе Србије сматра да је за земљу тај посао економски исплатив само ако се покрене пратећа индустрија.

"Уколико држава Србија дозволи да се тај минерал извади и извезе од њега нећемо имати велике користи. Максималну вредност имаћемо само ако се овде код нас имплементира прерађивачка индустрија, на основу које можемо да добијемо, рецимо батерије које се уграђују у електрична кола", објашњава Игњатовић.

Претходницу тог посла у Србији направила је британско-аустралијска копанија "Рио Тинто", која од 2004. године у Јадарском карају трага за литијумом. То налазиште, јадарита, како га популарно зову, једино је у свету. Следеће године "Рио Тинто" могао би да отвори и рудник.

Број коментара 53

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво