четвртак, 19.07.2012, 12:02 -> 12:22
štampajБанкарски систем стабилан, ризици расту
Савет гувернера НБС констатовао је да је банкарски сектор стабилан мада ризици расту, као последица погоршања стања у привреди и јавним финансијама Србије, као и проблема у банкарским системима у земљама у окружењу.
Банкарски сектор у Србији је, према оцени Савета гувернера, стабилан мада ризици расту, као последица погоршања стања у привреди и јавним финансијама, као и проблема у банкарским системима у земљама у окружењу, саопштила је Народна банка Србије.
Савет је указао да је капитална адекватност банкарског сектора и даље висока, али да "тенденција раста проблематичних кредита указује на неопходност пажљивог праћења стања у банкарском сектору".
Како је навела НБС, Савет гувернера је на јучерашњој седници упозорио управне и извршне одборе банака на њихову одговорност при одобравању и наплати кредита.
"Подржана је иницијатива руководства НБС да се појача контрола у свим банкама у којима је присутан висок ниво кредитних ризика и код којих је структура власништва таква да се могу очекивати проблеми у контроли рада управних и извршних одбора од стране власника (акционара)", саопштила је централна банка.
Савет гувернера је оценио да и сви остали учесници у контроли и одржавању стабилности финансијског система, а нарочито ревизорске куће, морају да одговорније обављају своје послове.
Руководству НБС је наложено да припреми детаљну анализу ненаплативих и тешко наплативих кредита у банкарском сектору Србије.
Савет гувернера је једногласно усвојио редован Извештај о пословању НБС за период април - јун 2012. године.
Чланови Савета гувернера су стручњаци за финансије и економију.
Председник Савета је Бошко Живковић, а чланови су Милојко Арсић, Никола Мартиновић, Коста Јосифидис и Зорица Младеновић.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар