Читај ми!

Јужни ток обилази Аустрију?

Гасовод "Јужни ток" могао би да обиђе Аустрију и да скрене у Словенију, на свом путу ка Италији, објављено у корпорацијској публикацији "Газпрома". Правац преко Србије неспоран.

Руска компанија "Гаспром" могла би да одустане од изградње копненог дела гасовода "Јужни ток" до Аустрије и да се заустави на полагању тог цевовода преко Словеније на север Италије, са гранањем у Грчку, Хрватску и Републику Српску, наведено је чланку, објављеном у корпоративном часопису "Гаспрома".

Раније је "Гаспром" саопштавао да се разматра неколико варијанти маршрута "Јужног тока": Русија-Бугарска-Србија-Мађарска-Аустрија; Русија-Бугарска-Србија-Мађарска-Словенија; Бугарска-Грчка-Италија, као и варијанта која би обухватила све наведене маршруте.

Судећи по објављеном чланку, руски државни монопол се за сада задржао на другој варијанти, објављено је на руском интернет порталу Вести.ру.

"Изградња 'Јужног тока' почиње од руске црноморске обале Краснодарске области у региону Анапи. Маршрута гасовода ће проћи преко акваторије Црног мора, уз залажење у ексклузивну економску зону Турске и изаћи на обалу Бугарске у региону града Варна", наводи се у публикацији руске компаније.

"Даље ће руски гас поћи преко територије Бугарске, Србије, Мађарске и Словеније на север Италије до насеља Тарвизио. Предвиђено је да гасоводи - огранци од главне магистрале буду изграђени у Грчку, Хрватску и Републику Српску у саставу Босне и Херцеговине", пише у публикацији "Гаспрома".

Коначна маршрута "Јужног тока" биће утврђена заједно са усвајањем инвестиционе одлуке, што је планирано за новембар 2012. године.

Пројекат изградње гасовода "Јужни ток" реализује се са циљем диверсификације маршрута испорука природног гаса европским потрошачима.

Оријентациона вредност "Јужног тока" се процењује на 15,5 милијарди евра, од чега ће 10 милијарди евра бити утрошено на деоницу по дну Црног мора, а 5,5 милијарди евра на копнену деоницу.

Акционари оператора тог гасовода "Саут стрим транспорт" су "Гаспром", с уделом од 50 одсто, италијанска компанија "Ени" са 20 одсто и немачки "Винтершел" и француски ЕдФ с уделима од по 15 одсто.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 15. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара