Читај ми!

Др Жегарац за РТС: Реновирање Института за онкологију и радиологију побољшало услове лечења пацијената

Директор Института за онкологију и радиологију (ИОРС) др Милан Жегарац каже за РТС да је недавно двомесечно реновирање просторија Института омогућило значајно побољшање услова за лечење онколошких пацијената. Истакао је да је реновирано цело одељење медикалне онкологије и да имају још два дела где се прима хемиотерапија у дневној болници. Део пацијената прима хемиотерапију и у некадашњој библиотеци која је сада простор за добијање хемиотерапије, каже др Жегарац.

У дневној болници ИОРС-а на стотине пацијената дневно добије неопходну помоћ. Све до изградње Националног онколошког института "Онкологија 2", ИОРС ће бити установа у којој се лечи највише онколошких пацијената из Београда и Србије.

Др Милан Жегарац каже да између 300 и 400 пацијената на Институту прими хемиотерапију сваког дана и да су сада омогућени већи капацитети. 

"Такође, на радиотерапији је дневно скоро 400 пацијената са озрачењем. Свакодневно се уради око десетак операција. То су велике бројке", каже др Жегарац.

Истиче да је важно што је реновирање спроведено без утицаја на саме пацијенте, те да ником није одложена хемиотерапија или лечење.

Раније су пацијенти боравили у ходницима док су чекали на терапију јер није било довољно капацитета. Како истиче др Жегарац, тренутно се кроз свако одељење направе два до три круга пацијената који ће моћи да приме дневну терапију.

Такође, у околној згради се налазе и најсавременији апарати за зрачење, па око 400 пацијената добија зрачну терапију која се спроводи у три смене.

"Имамо осам нових радиотерапијских апарата и велики број пацијената. Сви онколошки пацијенти се у данашње време лече обично са два до три модалитета, од чега је само један радиотерапија. Зато морамо да будемо организовани у три смене", каже др Жегарац.

Делегација из Француске је током недавне посете у циљу сагледавања стања Института у вези са за планирањем и изградњом "Онкологија 2" поделила своја искуства и статистику о дужини чекања на операцију после дијагнозе. Др Жегарац сматра да "ни ми не одударамо много" од бројки у Француској.

"Добили смо податак да се код њих у просеку чека 29 дана од постављања дијагнозе до операције дојке. Код нас је слично, бројке показују да се за операцију дојке чека до 30 дана", истиче др Жегарац.

недеља, 19. мај 2024.
19° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара