Читај ми!

Одлагање родитељства између биолошког сата и борбе за егзистенцију

Тренд у Србији, као и у свету, јесте да се родитељство одлаже због обезбеђивања егзистенције и напретка у каријери, али се заборавља на биолошки сат, поручује за РТС Ана Митровић, гинеколог-акушер на Клиници "Народни фронт". Време је највећи непријатељ у борби за потомство, истиче Маријана Аризановић из Удружења  "Шанса за родитељство".

Према резултатима пописа, скоро трећина становника Србије старијих од 15 година нема ниједно дете, Маријана Аризановић је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, рекла да увек постоји шанса за родитељство, те да свако од нас има свој пут, и да је питање да ли ће га изабрати.

"Важно је да свој пут изаберемо на време, јер је време највећи непријатељ у борби за потомство", истиче Аризановићева.

Додаје да су из Удружења "Шанса за родитељство" у контакту са особама које имају здравствених проблема да постану родитељи, који су покушавали или покушавају да уђу у процедуру вантелесне оплодње и лечења неплодности...

Поручује да се Удружење нада да ће у новембру, уз помоћ спонзора успети да отвори саветовалиште за родитеље који желе да усвоје децу због компликоване процедуре у том поступку.

Борба за егзистенцију и биолошки часовник

Професорка Ана Митровић прича да је од петка до данас рођено 28 беба у "Народном фронту".

Наглашава, међутим, да је тренд у Србији, као и у свету, да се родитељство одлаже због напретка у каријери, обезбеђивања егзистенције, али и чињенице да жена са 40 и 50 година данас изгледа као раније са 20 и 25.

"Ту се заборавља биолошки часовник. Нисмо још добили битку са биологијом, а можда не треба ни да је добијемо.То што је репродукција жене ограничена на период до 40-45 година у биолошком смислу, има својих оправдања", каже Митровићева.

Према њеним речима, биолошки оптимум је да се трудноћа остварује између 20. и 25. године.

"Значај породице у друштву стављен на друго место"

Митровићева указује и да је за младе важно да се штите од полно преносивих болести, које могу да буду и без симптома, али и од нежељених трудноћа да би се избегли абортуси.

"Стасавајући у адолесцентски период, који се поклапа са репродуктивним, млади треба да знају да ће правилним понашањем сачувати своје здравље за време када буду желели да буду родитељи", наводи докторка.

Истиче да у јавности морамо да вратимо "популарност породице".

"Имам осећај људски, не стручни, да је значај породице у друштву стављен на друго место. Мој лични став је да ако бисмо више радили на промоцији породице, да бисмо слику кроз неколико година могли да променимо", закључује Митровићева.

субота, 01. јун 2024.
27° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије