Транспарентност: Дати могућност грађанима да пријаве корупцију

Последњи случај хапшења саобраћајних полицајаца у Чачку због корупције указује да је сузбијање ситне корупције у Србији могуће када постоји спремност да се то учини, али да недостаје могућност да и грађани могу да пријаве такве случајеве, саопштила је Транспарентност Србија.

У саопштењу се наводи да је министар унутрашњих послова Небојша Стефановић позвао све који имају било какве информације о злоупотребама почињеним у полицији да то пријаве Сектору унутрашње контроле.

Оно што, према оцени Транспарентност Србија, оваквом позиву недостаје јесу јасне информације заинтересованим грађанима (нпр. на лако уочљивом месту на сајту МУП-a) о томе како могу да пријаве корупцију а да буду сигурни да и сами неће доживети штетне последице, односно шта могу да очекују да ће се догодити након пријављивања, на основу примера из праксе.

"У вези са тим истичемо да је Закон о заштити узбуњивача увео нека корисна правила код пријављивања корупције и других незаконитих радњи, али да није ослободио кривичне одговорности вољне и невољне даваоце мита који случај пријаве", наводи се у саопштењу.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 01. јун 2024.
26° C

Коментари

Nena
Мамурлук – како преживети дан после
Cigarete
Шта ми се догађа с организмом кад престанем да пушим?
Decija evrovizija
Дечја песма Евровизије
ablacija
Шта је превенција за изненадне болести
Gdjj
Комшије