Вулин: Рекордaн број запослених са инвалидитетом

Министарство за рад, запошљавање и социјална питања за 2016. годину издвојиће више од 700 милиона динара за подстицај радионицама које запошљавају особе са инвалидитетом. У Србији је 49 таквих предузећа, што је за четири више него пре годину дана. Уз иста средства 4.775 особа са инвалидитетом је ове године дошло до посла, рекао је министар Александар Вулин.

Ове године је остварен најбољи резултат када је у питању запошљавање особа са инвалидитетом, јер на основу евиденције Националне службе за запошљавање, 4.775 особа са инвалидитетом пронашло је своју шансу и прилику, изјавио је министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин.

Вулин је, приликом посете предузећу за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом "Стил", истакао да је то значајан број, као и да је врло битно да особе са инвалидитетом својим знањем, својим рукама, својом вредноћом, зараде хлеб за себе и своју породицу и да се осећају као корисни и важни чланови заједнице.

"На основу евиденције Националне службе за запошљавање, 4.575 особа са инвалидитетом, од тога 1.758 жена, пронашло је своју шансу и прилику управо у оваквим заштитним радионицама", рекао је министар Вулин.

Према речима министра, у Србији послује 49 предузећа у режиму заштитних радионица које запошљавају особе са инвалидитетом, а наглашава да се ове године тај број повећао за четири.

"То говори да полако али сигурно предузетници схватају које су предности оваквог начина бављења послом и привредног организовања", истакао је Вулин и позвао компаније да увек одвоје један део своје јавне набавке за предузећа у којима су запослене особе са инвалидитетом.

Вулин је истакао да је Министарство рада 2015. определило више од 700 милиона динара за разне облике подстицаја заштитних радионица које запошљавају особе са инвалидитетом.

"Са великим задовољством могу да кажем да је ово најуспешнија година за нас откако меримо године, јер 99,99 одсто буџетског новца је и потрошено. То значи да су наша предузећа радила добро, то значи да су куповала репроматеријал, запошљавала људе", нагласио је Вулин.

Додао је да су за идућу годину намењена приближно иста средства и да очекује да ће бити иста година.

Градоначелник Зрењанина Чедомир Јањић истакао је да је велика корист града уопште да послује једно такво предузеће, да запошљава инвалиде, суграђане са посебним потребама.

Финансијски директор "Стила" Слађана Петровић Папић навела је да то предузеће запошљава 72 особе са инвалидитетом, које произведу око 50.000 пари ХТЗ заштитне обуће.

Додала је да њено предузеће, према Закону о јавним набавкама, има могућност резервисане јавне набавке, где, ако задовољава квалитет, може да буде конкурентно на тржишту и навела да "Стил" ради за многа велика предузећа – Колубару, Железницу, Пошту, Телеком.

Предузеће за професионалну рехабилитацију и запошљавање особа са инвалидитетом "Стил" у Зрењанину функционише већ 51 годину, а од 2011. је под патронатом Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања и прешло у државну својину.

Борци су наш понос, држава мења однос према њима 

Министар Александар Вулин је такође рекао да је Србија поносна на оне који су је бранили и да држава мења свој однос према припадницима борачке популације и породицама палих бораца.

"Борци су наш понос, нису наша срамота, ни терет, ни баласт. Они су људи који су ову земљу чували, и бранили, и одазвали се позиву своје земље. Данас држава почиње да показује колико то искрено цени", рекао је Вулин новинарима после састанка са представницима удружења бораца и ратних војних инвалида.

Вулин је рекао да је држава за представнике борачке популације у буџету предвидела идентична средства као и прошле године и истакао да се све борачке надокнаде исплаћују на време и у динар.

Вулин је подсетио да је Србија успела да побољша положај борачке популације, а да нису коришћена средства из буџета, уз помоћ универзитета, Ауто-мото савеза и других компанија које су желеле да помогну.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
13° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво