У сусрет новом грађанском законику

Око две хиљаде правника у оквиру Копаоничке школе природног права, између осталог, разматрају преднацрт Грађанског законика. Пропис који уређује својинске, имовинске, породичне односе и наслеђивање један је од најзначајних прописа сваке земље. Текст Грађанског законика професори права писали су скоро осам година, а стручна јавност сада даје своје мишљење.

Пре осам година баш на копаоничкој школи правника родила се идеја да Србија поново добије најбитнији пропис.

Ове године пред учесницима је преднацрт Грађанског законика са око 3.000 одредаба које уређују свакодневни живот грађана.

Члан Комисије за израду грађанског законика Миодраг Орлић каже да је реч о сређивању друштвених односа, тако да грађани знају да су правила поузданија, сигурнија, да се могу више ослонити на њих. "Да допру до њиховог разума и свести да сада имају чиста и јасна правила", рекао је Орлић.

Отварајући скуп правника, министар правде Никола Селаковић позвао их је да допринесу финалној верзији текста законика, који треба да буде усклађен са савременим правним тековинама Европе. Има још једну поруку.

"Као што професор Орлић никада неће рећи Врховни касациони суд, ја ћу увек рећи Српски грађански законик... Наша је искрена жеља да коначни текст нацрта, као део заједничког напора, у себи сажме савремена сазнања и општеприхваћена решења и буде усклађен са тековинама савремене европске правне цивилизације", каже Селаковић.

Подршка за доношење једног од најважнијих закона стиже из Италије. Професор права Универзитета у Тренту Ђан Антонио Бенакио објашњава да Србију Грађански законик приближава европском правном систему и омогућава лакшу сарадњу са земљама ЕУ.

Коначна верзија Грађанског законика очекује се средином следеће године, после чега ће се наћи у парламенту.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 19. мај 2024.
18° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара