Читај ми!

Будући род залог за кредит

Од 1. јуна у Србији ће почети да се примењује Закон о преджетвеном финансирању који омогућава да будући род буде залог за кредит, а Србија је прва земља у Европи која је ратарима обезбедила такав начин финансирања. Надлежни тврде да ће преджетвено финансирање помоћи и малим и великим пољопривредним произвођачима.

Под хипотеку ратари више неће морати да стављају кућу, механизацију, имање. Будући род као залог за позајмицу већ је од раније познат неким пољопривредницима.

"Ми смо то звали контрахирање. Узмемо новац унапред и чекамо жетву, а то је мач са две оштрице, јер ако роди усев ће бити јефтинији, ако не роди биће скупље а ми те паре морамо да вратимо", каже Миливој Шибул из Кикинде.

Пољопривредник из Кикинде Ђура Ђуржулов истиче да ће обичним људима то бити недоступно јер је процедура компликовна.

"Обичним људима ће то бити недоступно јер је процедура што се тиче банака и свега толико компликована да људи то неће моћи да остваре. Иначе, идеја је одлична и треба је прихватити ако буде остварива", каже Ђуржулов.

Пољопривредник из села Мајур код Шапца Слободан Илић објашњава да је све то веома скупо ако се у обзир узме плаћање осигурања.

"То је једна врста камате, а друга камата која мора да се плати банци", каже Илић.

Уговор о залогу може да садржи и начин прикупљања, чувања и складиштења будућих пољопривредних производа.

"Ми смо обезбедили законски оквир сада је на пољопривредним произвођачима или на правним субјектима који се баве пољопривредном производњом да са заинтересованим банкама договарају услове. Ти услови могу бити крајње повољни, могу се договорити да читава отплата кредитних средстава иде кроз будући род", каже министарка пољопривреде Снежана Богосављевић Бошковић.

Агроекономски аналитичар Милан Простран истиче да је ово само парцијално решење.

"Ово је релаксирање произвођача мада нисам убеђен да ће се многи за ово одлучити. Наши произвођачи генерално стахују од било каквог кредита који не дају неку већу гаранцију", објашњава Простран.

Гарант испуњења обавеза између повериоца и дужника биће уговор о финансирању регистрован у Агенцији за привредне регистре.

Простран препорчује да се произвођачи добро обавесте, да им све буде јасно, како не би запали у ризике које овај закон носи.

Европска банка за обнову и развој обезбедила је пола милиона долара за промоцију закона и обуку свих заинтересованих за његову примену од 1. јуна.

Број коментара 7

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 18. мај 2024.
21° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара