Пажљиво са заштитом база података!

Злоупотреба личних података једно је од најраспрострањенијих кривичних дела у свету. Онај ко има ваше податке може да гласа уместо вас, брише вас са спискова, отвара фиктивне фирме на ваше име, купује и продаје.

Када одлучимо да поделимо са другима информације где живимо, шта радимо, наш број телефона, па и ЈМБГ - обично не размишљамо да би неко то могао да злоупотреби.

"Ви имате системе који су безбедни,  али већина фирми и појединаца и не размишља о томе с једне стране, а са друге стране, сви они људи који се не разумеју довољно у интернет, а преко 98 одсто популације у свету се не разуме у интеренет - сви они који се не разумеју врло су лака мета", објашњава Драган Варагић, саветник за пословну примену интернета.

Лака мета за хакере могу да буду 300.000 институција које рукују личним подацима грађана - банке, фирме, здравствене и социјалне установе, политичке странке. Процене су да оне имају више од милион база података.

"Ми као држава имамо један апсолутно неодговоран однос према продору у базе података и повреду приватности грађана. Није, дакле, случајно да нам се свакодневно дешавају разноразни екцеси, скандали, продори у базу података, јавна објављивања, огромна количина личних података, све на начин да није проблем у одсуству нормативних решења или у одсуству хардвеских или софтверских механизама заштите", истиче повереник за заштиту података од личности Родољуб Шабић.

Напад на неку базу података, тврде упућени, постаје све једноставнији. Отуда су и одговорни за нападе на поједине базе, све млађи.

"Што се тиче коментара да се то ради о богзна каквим хакерским акцијама - то једноставно није истина. Највећи број случајева о којима говорим је заправо држање података на длану. Не можете ви неку акцију прогласити хакерском само због тога што је неко ушао у вашу базу података тако што сте и ви оставили отворена врата, што нисте штитили на никакав начин или тако јефтиним и провидним средствима да то може да пробије било какакв аматер", додаје Шабић.

Недовољно уређена област безбедности података била је један од разлога да повереник сачини модел закона о заштити података, који је у октобру 2014. доставио Министарству правде и објавио га на својој интернет страници. Наредни корак министарства још се чека.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 05. мај 2024.
24° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара