Читај ми!

Бесплатни пројекти за етно-куће

Грађани који желе да граде кућу по угледу на традиционалну српску архитектуру, могу поднети Министарству грађевинарства и урбанизма захтев за бесплатни пројекат. На располагању им је 16 пројеката, а потребно је да приложе власнички лист, копију плана парцеле и информацију о локацији.

Нека решења захтевају много новца, а нека само добру идеју. Од данас се Министарству грађевинарства може поднети захтев за бесплатан пројекат куће по угледу на традиционалну српску архитектуру. На располагању су на конкурсу одабраних 16 пројеката.

Везујући се за народну архитектуру у различитим крајевима добијено је низ решења која одражавају дух поднебља, али су истовремено прилагођена савременим захтевима. Они који су заинтересовани да граде такве куће могу на сајту Министарства грађевине да одаберу модел куће и доставе захтев Министарству. Потребно је да приложе власнички лист, копију плана парцеле и информацију о локацији.

Министар грађевине и урбанизма Велимир Илић каже да ће грађевинска дозвола по новом закону бити бесплатна, као и да ће пројекат Министарство дати бесплатно.

"Надамо се да ће грађани почети да граде лепе српске куће, које су традиционалне. Наше службе ће контролисати да ли је изведени објекат по пројекту или не", истиче министар Илић.

Планови у којима су примењена искуства народног градитељства у савременом пројектовању, добијаће се у складу са поднебљем градње.

Игор Марић, председник Удружења архитеката Србије, сматра да куће, поред пејзажа, географије, фолклора и језика, обележавају један простор.

"С обзиром на то да се Србија састоји од неколико регија, ми имамо то богатство да те куће буду различите. Имамо шумадијску кућу, војвођанску, планинску и равничарску, и моравску архитектуру, и то све треба да покажемо. То не значи да нисмо савремени, јер у све те куће се уграђују најсавременије технологије", каже Марић.

Куће су енергетски ефикасне, а препорука је да се граде од материјала карактеристичних за одређене пределе. Према пројектима инспирисаним традиционалним градитељским наслеђем, ове године, како се планира, биће изграђено и хиљаду и 700 социјалних станова у Србији.

Број коментара 24

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 17. мај 2024.
15° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара