Моћ броја један, Новак шампион Вимблдона!

Ђоковић–Федерер 3:2 (6:7/7:9/, 6:4, 7:6/7:4/, 5:7, 6:4). Велико финале великог Вимблдона припало је Новаку Ђоковићу. Након четири сата игре надиграо је великог Швајцарца. Федерер је доказао да још вреди, а српски ас да заслужује прво место које му поново припада. Након велике борбе Новаку прорадиле емоције и у сузама радосницама примио трофеј.

Сјајан меч, четири сата врхунског тениса. Оба тенисера приказала све лепоте белог спорта. Прегршт фантастичних потеза, "немогућих" поена. Преокрети, падови, трчање, савладан бол и стисак руке. Обојица су заслужила трофеј, али Новаку је припао онај сјајнији. Новак је извојевао победу, која га је вратила на место које му припада, на место број један светског тениса.

Ђоковић је тако у 128. финалу Вимблдона освојио седму гренд слем титулу у каријери, а други трофеј у Лондону после 2011. године. Он је преузео прво место на АТП листи од Шпанца Рафаела Надала, а Федерер се после пласмана у финале заменио са сународником Станисласом Вавринком на трећем месту. То је био 35. дуел Ђоковића и Федерера и 17. победа за српског тенисера.

Федерер је играо у свом 24. гренд слем финалу и покушавао да освоји 18. гренд слем титулу, односно рекордан осми трофеј на Вимблдону, а Ђоковић је 13. финалу освојио седми велики трофеј.

Тенисери су у првом сету освајали гемове на свој сервис, па је сет одлучен у тај-брејку. Федерер је повео са 3:0, али је Ђоковић преокренуо на 6:5. Он је у два наврата је сервирао за сет, али је Швајцарац ипак добио тај део игре са 9:7.

Ђоковић је у трећем гему другог сета направио брејк и повео са 2:1, а након тога је до краја успео да сачува предност и изједначи у мечу на 1:1.

У трећем сету тенисери су чували своје сервисе, па је сет одлучен у тај-брејку. Ђоковић је повео са 2:1, до краја је сачувао предност и повео у мечу.

Наш тенисер је у четвртом гему четвртог сета направио брејк и повео са 3:1, али је Федерер одмах узвратио и смањио заостатак. Српски тенисер је поново одузео сервис противнику и после гема на свој сервис повео са 5:2. Новак је након тога сервирао за меч, али је Федерер освојио пет узастопних гемова и изједначио на 2:2 у сетовима. Наш ас у 10. гему није успео да искористи меч-лопту.

После трећег гема у петом сету Ђоковић је тражио помоћ лекара због повреде листа десне ноге. Убрзо је меч настављен, а тенисери су освајали гемове на свој сервис, иако је Ђоковић у осмом гему имао три брејк лопте. Новак је у 10. гему ипак успео да одузме сервис Федереру и после четири сата игре дошао до победе. Ђоковић је тако после три узастопна пораза у финалима на гренд слем турнирима (Вимблдон и Ју-Ес опен 2013. и Ролан Гароса ове године) освојио трофеј.

Ток меча:

19.04 - Сервис Федерера, Новак напада и долази до 0:30. Федерер се брани - 15:30. Наш ас осваја две везане меч-лопте. Други сервис Федерера, размена удараца и Швајцарац шаље лопту у мрежу. Крај, Новак је освојио пети сет са 6:4 и по други пут освојио Вимблдон и поново заузео прво место на АТП листи.

19.02 - Новак осваја свој сервис и пребацује притисак на противника, који сервира за опстанак, 5:4.

19.01 - Противници су изједначени у неизнуђеним грешкама - 26:26.

18.59 - Новак поново напада. Користи своје шансе и осваја две везане брејк шансе. Прва одлази у неповрат. И друга - изједначење. Ђоковић осваја и трећу брејк прилику. Други сервис Швајцарца, обојица су на мрежи, Новак греши, ново изједначење. Потом Федерер долази до предности. Изједначење. Нова предност за противника. Наш тенисер поново греши и Швајцарац успева да се извуче и освоји гем - 4:4.

18.48 - Федерер притиска сервис нашег аса - 30:30, потом Швајцарац осваја брејк шансу. Новак успева да се одбрани - 40:40. Предност за Новака. Нова грешка нашег тенисера - изједначење. Одличан сервис након кога је уследило лагано поентирање и нова предност за Новака, који потом осваја свој сервис - 4:3.

18.45 - Наставља се игра гем за гем - 3:3.

18.41 - Иако је имао проблема са првим сервисом, Ђоковић је успео да освоји свој сервис - 3:2. У овом гему забележен је и најдужи поен у мечу - 32 размене - а припао је нашем асу.

18.38 - Након указане помоћи Ђоковићу меч је настављен. Федерер без изгубљеног поена осваја свој сервис - 2:2.

18.34 - Након освојеног гема, Новак је затражио медицински тајм-аут због болова у листу десне ноге.

18.30 - И Федерер је сигуран - 1:1.

18.27 - Пети, одлучујући сет сервисом почиње наш тенисер. Лагано осваја свој сервис-гем.

18.22 - Новак покушава да надокнади изгубљено - 0:15. Уследила су три везана поена противника - 40:15. Федерер користи прву сет лопту - 7:5.

18.16 - Федерер поново напада сервис нашег тенисера и долази до три везане брејк шансе. Прва прилика одлази у неповрат. Нови добар сервис за 30:40. Дуга размена, Новак шаље лопту у аут. Сада Федерер има брејк предности и сервираће за четврти сет.

18.12 - Наставља се велика борба. На сервис Швајцарца Новак има 30:30. Потом осваја и меч-лопту. Ас сервис Федерера, челенџ то потврђује, 40:40. Још један ас и предност за Федерера. Новак долази до изједначења. Нова предност за противника, а потом је уследио још један снажан сервис Федерера, који осваја гем, 5:5.

18.09 - Швајцарац користи пад нашег тенисера и враћа брејк.

18.07 - Новак сервира за меч. Швајцарац креће на све или ништа. Противник има 0:30. Новак успева да се извуче, 30:30. Ипак, Федерер долази до брејк шансе, 40:30.

18.03 - Новак дозвољава противнику да лагано освоји свој сервис, како би скупио снагу за свој сервис.

17.58 - Федерер поново прети, 15:30. Новак се брани, 30:30. Нова дуга размена и наш тенисер осваја веома важан поен, 40:30. Сјајан сервис и Новак долази до 5:2.

17.55 - Нови гем, нова брејк шанса за Новака. Користи је и поново има предност - 4:2.

17.51 - Швајцарац се не предаје. Сада он напада и осваја две везане брејк шансе, користи прву и враћа брејк.

17.43 - Новак напада сервис Федерера. Долази до три везане брејк лопте. Прва одлази у неповрат. Новак је у дефанзиви, неуспева да се извуче, 30:40. Још један добар сервис Швајцарца - ђус. Нови одличан напад Новака и четврта брејк лопта у овом гему. Нова дуга размена удараца, која припада нашем асу - брејк, 3:1.

17.38 - И противник је сигуран на свој сервис, 1:1.

17.35 - Четврти сет сервисом је почео наш тенисер и освојио свој сервис-гем.

17.31 - Сет-лопта за Новака на његов сервис, дуга размена и Швајцарац шаље лопту ван терена. Новак осваја сет, 7:4 у тај-брејку.

17.31 - Новак поново долази до мини-брејка, 5:4.

17.29 - Новак је сервира, Федерер враћа, линијски судија каже аут, Новак је на лопти. Након челенџа судија поклања поен Федереру.

17.29 - Промена страна, Новак има предност од 4:2.

17.28 - Новак први долази до мини-брејка 3:2.

17.27 - Новак је сигуран на свој сервис - 2:1.

17.26 - Ас сервис Федерера - 1:0.

17.25 - Лагано осваја свој сервис - тај-брејк трећег сета.

17.22 - Новак сервира за тај-брејк.

17.20 - Новак разбија монотонију. На сервис противника долази до изједначења, након добро затраженог челенџа када је Федерер већ кренуо ка клупи, а потом и до брејк лопте. Швајцарац долази до изједначења. Нова шанса за нашег аса након грешке Федерера. Потом и ново изједначење. Још два снажна сервиса Швајцарца и он осваја гем.

17.14 - Без узбуђења, и даље игра гем за гем, 5:5, све смо ближи новом тај-брејку.

17.08 - Почео је и трећи сат игре.

17.07 - Наставља се резултатска клацкалица. Оба тенисера успевају да сачувају сервис, 3:4.

16.57 - Још два гема у којима су тенисери били сигурни на свој сервис, 2:2.

16.51 - Новак је сигуран на свој сервис, 1:1.

16.47 - Трећи сет сервисом отвара Швајцарац, уз мало проблема успева да освоји свој сервис.

16.43 - Новак сервира за сет. Федерер прети, 30:30. Нова неизнуђена грешка нашег аса и Федерер долази до шансе да врати брејк и остане у сету. Напад одбијен, изједначење. Ас сервис нашег тенисера, сет-лопта број један. Користи је и добија други сет са 6:4. Изједначење. Други сет је трајао 43 минута.

16.30 - У наредна два гема оба тенисера су била сигурна на свој сервис, 4:2.

16.24 - Сервира Новак, има 40:0, међутим, противник долази до 40:40. Уследила је још једна дуга размена са основне линије, Швајцарац први греши и Новак има предност. Наставља се велика борба, ново изједначење. Ђоковић долази до нове предности, Федерер погађа линију за нови ђус. Неколико лепих потеза, нова предност за Новака. Коначно Федерер греши, шаље лопту у мрежу и Новак осваја гем, брејк је осигуран - 3:1.

16.18 - Доктор је проверио зглоб, није требало да интервенише, без медицинског тајм-аута.

16.16 - Наш тенисер наставља да притиска сервис противника, 0:30. Међутим, Федерер везује три поена - 40:30. Новак долази до ђуса, а потом и до нове брејк лопте. Ову користи и долази до брејка, 2:1.

16.11 - Новак лако осваја свој сервис-гем, 1:1. Након добијеног сервиса Новак је због бола у зглобу леве ноге затражио помоћ доктора, који ће се појавити на паузи после наредног гема. Бол је настао као последица пада у тај-брејку првог сета.

16.09 - Новак одмах напада и долази до брејк шансе, 30:40. Федерер успева да се одбрани. Наш ас осваја и другу прилику. Дуго је градио поен и онда није имао среће, лопта погађа врх мреже и одлази у аут, ново изједначење. Поново проблеми са патикама, био је тако близу нове шансе, али се оклизнуо и пао, сада Швајцарац има гем-лопту. Међутим, Новак је неумољив, изједначење. Потом противник успева да веже два поена и освоји уводни гем другог сета. Гем је трајао девет минута.

16.03 - Други сет сервисом је отворио Швајцарац.

16.00 - Још један одличан сервис противника и сада он има сет-лопту на сервис нашег аса. Новак греши и Швајцарац осваја први сет, 9:7 у тај-брејку. Први сет је трајао 53 минута игре.

16.00 - Наш ас успева да дође до нове сет-лопте, али овог пута на сервис Федерера. Снажан сервис, 7:7.

15.58 - Швајцарац успева да врати мини-брејк, 6:6. Пропуштена је прва сет лопта.

15.57 - Новак успева да укроти први сервис Федерера, који греши и наш тенисер стиже до сет-лопте на свој сервис.

15.56 - Новак успева да освоји своје сервисе и сада он води са 5:4.

15.54 - Ђоковић успева да врати мини-брејк, 4:3.

15.54 - На промену страна Федерер одлази са предношћу - 4:2.

15.52 - Новак је под притиском, ипак успева да освоји своје сервисе и смањује на 3:2.

15.52 - Први до мини-брејка стиже Федерер, потом је сигуран на свој сервис и води са 3:0

15.50 - Први сет биће решен у тај-брејку.

15.48 - Велики љубитељ врхунског тениса Самјуел Џексон у пратњи Совије Дејвис.

15.47 - Сада Федерер напада, али само успева да стигне до 40:40, међутим, наш ас је на висини задатка, 6:5.

15.40 - Федерер сервира за останак у сету. Наш тенисер притиска сервис, 30:15. Прва дуже размена удараца, Новак је у нападу, близу је сет-лопте, неко је из публике у одлучујућем тренутку викнуо аут. То је омело нашег аса и Федерер стиже до предности. Новак се не предаје, ново изједначење. Нова дуга размена, наш тенисер је у дефанзиви, не може то да контролише. Швајцарац успева да се извуче, 5:5.

15.36 - Сада Федерер напада, долази до 30:30, уследила су два аса Ђоковића и напад је одбијен, 5:4.

15.33 - И они присуствују спектаклу на Вимблдону, принц Вилијам и принцеза Кејт.

15.32 - Наш тенисер је поново напао сервис противника, међутим, поново је стигао до 40:40, али није направио корак даље.

15.28 - Ту су и они - Лери Екисон у пратњи Никите Кан ...

15.26 - Новак наставља да прети на сервис Швајцарца, али за сада не долази до брејк шансе.

15.23 - Новак поново осваја сервис без изгубљеног поена, 3:2.

15.21 - На трибинама поно познатих лица. Велики љубитељ тениса Дејвид Бекам присуствује финалу заједно са својом супругом Викторијом.

15.17 - Новак је сигурнији на старту меча, осваја свој сервис без изгубљеног поена.

15.13 - Нема почетног одмеравања снага. Одмах је почела борба за сваки поен. Први сервис Швајцарца и наш тенисер стиже до ђуса. Уследила су два одлична сервиса и Федерер успева да добије гем, 1:1.

15.11 - Ђоковић је сигуран у уводном гему, осваја га без већих проблема.

15.08 - Почео је меч, први је на сервису наш тенисер.

15.03 - У подбацивању новчића Новак је имао више среће, па је одлучио да први сервира.

14.56 - Играчи излазе на терен. Све је спремно за спектакл.

14.50 - Временска прогноза за Лондон није обећавајућа. Постоји могућност поподневне кише, тако да ће вероватно доћи до затварања крова.

14.45 - Легендарни Џон Мекенро изјавио је да Новак Ђоковић има предност у данашњем финалу.