Нагодба у спору Крајишника против америчког МПРИ

Поступак против правне наследнице америчке компаније МПРИ, због саучествовања у прогону Срба из Хрватске 1995, окончан је нагодбом, према којој ће тужена страна уплатити донацију од 1,4 милиона долара у виду хуманитарне помоћи прогнаним Крајишницима, потврдио је директор "Веритаса" Саво Штрбац.

Поступак против правне наследнице америчке компаније МПРИ, због саучествовања у прогону Срба из Хрватске 1995, окончан је нагодбом, према којој ће тужена страна уплатити донацију од 1,4 милиона долара у виду хуманитарне помоћи прогнаним Крајишницима, потврдио је директор "Веритаса" Саво Штрбац.

Штрбац истиче да је од тог износа 850.000 долара намењено за стипендирање студената, за правну заштиту Крајишника и за обележавање њихове трагедије, а 150.000 долара за судске трошкове, док ће остатак од 400.000 долара ићи америчким адвокатима тужбе који су радили без надокнаде.

Колективна тужба Крајишника прогнаних у "Олуји" поднесена је 2010. Федералном суду у Чикагу против америчке консултантске куће "Л-3 Сервисиз инк" као правног следбеника "Милитери профешн рисорсиз инк" (МПРИ) ради накнаде нематеријалне штете на име душевних боли због изгубљеног завичаја по основу саучесништва у геноциду.

МПРИ се терети да је саветовала обучавала и кршећи ембарго, опремала хрватску војску за операцију "Олуја", а као доказ суду су достављени и уговори између америчке компаније и Хрватске.

Парнични поступак ушао је у процес медијације у децембру 2014. по предлогу надлежног Федералног суда у Чикагу.

То се догодило након две судске пресуде које нису биле у директној вези са овом парницом, а, како напомиње Штрбац, штетно су утицале на тужбу Крајишника.

Прва је била одлука Хашког трибунала 2012. да поништи осуђујућу првостепену пресуду хрватским генералима Анти Готовини и Младену Маркачу за "Олују" и ослободи их одговорности.

Друга је била пресуда америчког Врховног суда који је 2013. године одбацио тужбу у случају "Киобел против Ројал Дач петролеума" за саучествовање у кршењу међународног права у Нигерији деведесетих година прошлог века, уз образложење да је реч о догађајима ван америчког тла.

Због пресуде Хашког трибунала оштећена страна стављена је у ситуацију да у наставку суђења пред америчким судом мора поново да изводи доказе да су све тачке оптужнице биле ратни злочин, што би продужило поступак за још три до четири године.

У свему је на крају пресудио новац, јер, како је навео Штрбац, Крајишници нису успели да добију финансијску помоћ за поступак који је могао да потраје још осам до 10 година и коштао би седам до 10 милиона долара.

Он каже да су Крајишници на крају пристали на нагодбу, јер су у америчком систему суђења, који је постављен тако да спорове добија онај ко има новца и може да истраје, за противника имали компанију, која је само ове године имала склопљене уговоре са Владом САД вредне 150 милиона долара.

Штрбац је у изјави Срни, преноси РТРС, навео да је интерес америчке компаније да се нагоди свакако био да избегне огромне трошкове за велике адвокатске хонораре у дуготрајном поступку, али да нико не иде у поступак преговора о нагодби ако не осећа одговорност.

Овај процес ипак, како је поручио Штрбац, представља успех, јер су документа и сведочанства о злочинима над Србима и њиховом страдању у Хрватској односно Републици Српској Крајини похрањени у више судова и постали баштина читавог света, без обзира на то какве пресуде биле данас.

"Суштина је да смо ми то доставили америчком суду, да је амерички суд пет година радио на том случају, да су писали о томе, да смо уздрмали ту организацију наследницу МПРИ-а. Они су то у почетку олако схватили, мислећи `лако ће они тамо са неким Крајишницима и њиховим адвокатима`, међутим први судија у Чикагу је рекао да тужба има смисла и да има и дубину и доказе и да је основана", рекао је Штрбац.

Он је напоменуо да би Крајишници успели у својој парници да је Хашки трибунал потврдио првостепену осуђујућу пресуду Готовини и Маркачу, иако ни у тој пресуди нису оспорени тешки злочини над Србима.

"Међународни суд правде је у одлуци по тужби Хрватске и контратужби Србије за геноцид, узео из првостепене осуђујуће пресуда Хашког трибунал део о почињеним злочинима. Потврдио је да су утврђени сви злочини укључујући и етничко чишћење", рекао је Штрбац.

Он истиче да, иако добијена средства ни приближно не покривају сву штету коју су претрпели прогнани Крајишници, ипак није све у новцу.

"Преко овог спора барем је део свјетске јавности упознат са трагедијом још једног народа, којој су увелико кумовале америчке организације попут МПРИ", закључио је Штрбац.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 28. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво