Brnabićeva za RTS: Očekujem više investicija posle posete Kini

Posetom fabrici automobila "Saik motors" i inovacionom centru "Džangđang" u Šangaju, premijerka Ana Brnabić završila je višednevnu posetu Kini. U intervjuu za RTS je sumirala posetu Šangaju, gde je od 2. novembra predvodila delegaciju Srbije na Međunarodnom sajmu uvoza Ekspo.

U zemlji koju Srbija smatra prijateljem i partnerom srpska delegacija boravila je prethodnih pet dana. Malo vremena da se obiđe najveći kineski grad, ali dovoljno za brojne političke i privredne susrete. Premijerka je imala gust raspored prethodnih dana. 

Kako biste ocenili posetu i sa političkog i sa ekonomskog aspekta?

– Evo, privodimo kraju posetu Šangaju, a onako u najkraćim crtama zaključak moj je – odlična poseta, vrlo dobri sastanci i konkretni rezultati sa kojima se vraćamo kući. Poslali smo dve važne poruke.

Jedna poruka je poruka saradnje, partnerstva, čeličnog prijateljstva između Srbije i Kine, partnerstva i prijateljstva u koje ćemo mi u budućnosti ulagati dodatnu energiju, dodatno vreme, dodatne resurse, zato što je to u interesu naše zemlje i naših građana.

Konačno, koja su moja očekivanja od ove posete? Svakako još više kineskih investicija u Srbiji, a posebno u oblasti inovacija tehnologije, istraživanja i razvoja svega onoga što će Srbiji doneti ubrzan rast i razvoj i konkurentnu prednost u budućnosti. Sa druge strane, još veći, još dinamičniji rast izvoza naših proizvoda iz Srbije.

Kada sam se videla sa našim privrednicima, sa našim kompanijama na sajmu, posebno zadovoljstvo mi je bilo da vidim jednu zaista novu energiju kod njih, jednu novu hrabrost, novu ambiciju, više ideja, više samouverenosti, da se dokazuju, da otvaraju nova tržišta i, dakle, očekujem zaista mnogo veći izvoz na kinesko tržište u budućnosti.

Mnogo pažnje izazvala je najava saradnje sa kompanijom "Huavej", tačnije njihovog eventualnog dolaska u Kragujevac, o čemu se zapravo radi? Da razjasnimo.

– Dakle, mi u Kragujevcu gradimo prvi moderni data centar, to će biti državni data centar, centar za čuvanje naših podataka, podataka naših građana, što je izuzetno važno za bezbednost i dalji razvoj elektronske uprave. Sa druge strane, veliki deo tog data centra će biti za komercijalnu upotrebu, dakle kompanija koja će doći i u Srbiji čuvati svoje podatke.

To je izuzetno važno ne samo iz poslovnih i političkih razloga već i zbog pozicioniranja zemlje Srbije, naše države kao jedne bezbedne lokacije, stabilne zemlje, predvidljivog partnera. Mi smo pozvali "Huavej" da iskoristi deo tog data centra, da bude njihov data centar za jugoistočnu Evropu, jer ne postoji drugačiji takav centar u jugoistočnoj Evropi.

Oni nemaju data centar za jugoistočnu Evropu. Dakle, očekujemo i nadamo se, nastavićemo pregovore da oni, da njihov centar u smislu čuvanja podataka za taj deo Evrope, centralne, možda centralne jugoistočne Evrope bude u Srbiji.

Izuzetno važna prilika za nas, dobra prilika čini mi se i za "Huavej", to će onda privući sve ostale investitore. Ja se nadam da ćemo mi, a mi planiramo otvaranje našeg data centra u junu 2020. godine, već možda i do kraja 2020. godine imati priliku da najavimo i drugu fazu izgradnje data centra zato što će ta prva faza biti u potpunosti puna.

Nekoliko puta ste se ovde u Šangaju sreli sa francuskim predsednikom Makronom, da li je bilo prilike da razgovarate o političkim temama i njegovom odnosu prema proširenju?

– Da, razgovarali smo nekoliko puta. Najduže na marginama sajma, odnosno otvaranja Međunarodnog sajma u Šangaju, ali to su nekako razgovori u četiri oka i ne bi bilo u redu, ni primereno, da govorim o tim razgovorima.

Mi smo ovde razgovarali o saradnji sa kineskim investitorima o većem prisustvu njih, možda nekim eventualno logističkim centrima za naš deo Evrope, a paralelno sa tim predsednik Vučić radi na regionalnom povezivanju, povezanosti, na regionalnom otvaranju na "mini-šengenu", inicijativi koju on gura već nekoliko godina.

Ako to uspemo da uradimo, naše šanse da kineski i svi ostali investitori dolaze u Srbiju i da u Srbiji otvaraju svoje centre, evropske centre, jesu deset puta jače, deset puta bolje.

Dakle to što radi predsednik Vučić u zemlji, u smislu regionalne stabilnosti, regionalnog povezivanja i energija koju ulaže dok mi ovde radimo na tome da dovodimo investitore, otvaramo tržišta za izvoz su dve strane iste medalje, koje na kraju krajeva govore da je Srbija danas potpuno drugačija, jedna mnogo stabilnija, prosperitetnija država, što je dobro za naše građane, za našu privredu.

I dok god radimo tako kao jedan tim na istim ciljevima, sa istom misijom, Srbija će rasti mnogo brže i mnogo bolje u budućnosti.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 04. мај 2024.
17° C

Коментари

Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
C.T. Toraksa
Поштујте правила пре давања крви на анализу
Adaptacija
„Буђење пацова“ – ново рухо филмског класика Живојина Павловића
slobodan izbor ishrane
Главни град Финске избацује месо како би заштитили климу, осим у ретким изузецима
Prijava za kviz Slagalica
Пријавите се