Usvojena Beogradska deklaracija na 141. zasedanju IPU

Poslanici iz više od 140 zemalja sveta usvojili su, u okviru 141. zasedanja Interparlamentarne unije (IPU) Beogradsku deklaraciju kojom su potvrdili posvećenost miru i međunarodnom pravu koje je, kako se navodi, temelj svetskog poretka.

U dokumentu se navodi da parlamenti podržavaju načela iz Povelje UN i potvrđuju da je bolji svet moguć unutar međunarodnog poretka zasnovanog na vladavini prava.

"Izražavamo podršku multilateralnim institucijama, sa Ujedinjenim nacijama u svom centru ,osmišljenim da pronalaze rešenja za zajedničke izazove, rešavaju sporove između država, obezbeđuju odgovornost za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti, da se bore protiv nekažnjivosti i proveravaju da li se države pridržavaju svojih međunarodnih obaveza", piše u deklaraciji.

Ukazuje se da svet svedoči o ozbiljnim narušavanjima međunarodnog humanitarnog prava, kao i o stalnim kršenjima osnovnih načela, principa i temelja načela međunarodnog prava, poput poštovanja teritorijalnog integriteta i političke nezavisnosti država...

Kako se navodi, nepoštovanje sporazuma o klimi, trgovini i razoružanju takođe se smatraju kršenjem međunarodnog prava sa velikim posledicama na razvoj, blagostanje i globalnu bezbednost.

Deklaracija osuđuje svako delovanje koje nije u skladu sa međunarodnim pravom i u tom smislu poziva na ujedinjenje u okviru IPU kako bi parlamenti podsticali promene koje će viziju o boljem svetu pretvoriti u realnost.

Tokom rasprave u Beogradu prepoznato je više načina za obavljanje parlamentarnih aktivnosti u pogledu oblikovanja i primene međunarodnog prava, i tu svrhu većeg doprinosa regionalne saradnje.

Istaknuto je da je regionalna saradnja suštinska komponenta u jačanju međunarodnog pravnog poretka, koja doprinosi mirnom rešavanju sporova i uspostavljanju održivog mira.

U vezi sa tim radiće se na aktivnom podržavanju regionalnih inicijativa koje imaju za cilj podsticanje političkog dijaloga i zajedničkih projekata koji mogu povećati poverenje i razumevanje, širiće se dobre prakse i formulisati predlozi za konkretno zajedničko delovanje, jačaće se mehanizmi transprantnosti i odgovornonosti na nivou regionalnih i globalnih organizacija.

Takođe, parlamentarci iz celog sveta su usvojili rezoluciju o ostvarivanju univerzalne zdravstvene zaštite, kao i rezoluciju o klimatskim promenama.

"Parlamentarci imali veoma bogatu i produktivnu debatu"  

Član delegacije Narodne skupštine u IPU i član Izvršnog odbora u IPU Mladen Grujić istakao je da su parlamentarci proteklih dana imali veoma bogatu i produktivnu debatu na temu jačanja međunarodnog prava, uloge i mehanizama parlamenata, kao i na temu doprinosa regionalne saradnje. On je izneo očekivanje da će Beogradska deklaracija, kao proizvod njihovog rada, biti uputstvo za jačanje internacionalnog prava. 

"Podržavamo jake multilateralne institucije, na čelu sa Ujedinjenim nacijama, koje imaju za cilj da pronađu rešenje za zajedničke izazove, kao što su sporovi između država i odgovornost za genocid, ratne zločine i zločine protiv čovečnosti. Zalažemo se i za jačanje regionalne saradnje", naveo je Grujić u svom izlaganju, saopštilo je Odeljenje za odnose s javnošću skupštine Srbije 

Prema njegovim rečima, samo poštujući međunarodno pravo, izbegavajući sukobe i gradeći mostove možemo da učinimo svet boljim.

Prethodno, na sednici Glavnog saveta, članica delegacije Narodne skupštine u IPU Gordana Čomić predstavila je izveštaj sa 30. sednice Foruma parlamentarki IPU, a članica delegacije dr Aleksandra Jerkov predstavila je izveštaj Stalnog odbora za ljudska prava parlamenataraca IPU. Na Glavnom savetu usvojeni su i izveštaji ostalih stalnih odbora IPU.

Srbija je pokazala da je otvorena zemlja za sve, rekla je prethodno na konferenciji povodom završetka 141. zasedanja Interparlamentarne unije (IPU) u Beogradu, predsednica Skupštine Srbije Maja Gojković. 

Beograd je u prethodnih pet dana bio svetski centar parlamentarne demokratije i okupio je na 141. zasedanju IPU više od 2.000 učesnika. 

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво