Predstavljen izveštaj DRI, zbir nepravilnosti 217 milijardi dinara

Poslanici Skupština Srbije završili su raspravu o izveštaju o radu Državne revizorske institucije za 2018.godinu, a sutra će razmatrati izveštaj o radu Fiskalnog saveta.

Predstavljajući izveštaj u parlamentu, predsednik Saveta DRI Duško Pejović naveo je da je ta institucija utvrdila više grešaka i nepravilnosti u poslovanju budžetskih korisnika čija vrednost iznosi 217 milijardi dinara.

Duško Pejović je naveo da je DRI sačinio 436 revizorskih izveštaja, od čega 141 finansijski izveštaj, a da su greške u finansijskom izveštavanju iznosile 195 milijardi dinara, što je 90 odsto svih grešaka.

Deset odsto su nepravilnosti koje se odnose na postupke obračuna plata, zarada, javnih nabavki, isplata bez pravnog osnova, navodi Pejović.

Posebno je naglasio da ne postoji u dovoljnoj meri interna revizija u javnom sektoru.

"Kod donošenja odluke o budžetu utvrdili smo greške gde je više opredeljeno sredstava, na primer, od Ministarstva prosvete za pet fakulteta, a manje po istoj osnovi za tri fakulteta, ili da primanja i prihodi nisu izvršeni u skladu sa upustvom", rekao je Pejović.

Naveo je da je kod prihoda i primanja utvrđeno da je pogrešno iskazano 80 milijardi dinara i istakao da je to najveća pojedinačna greška u celom utvrđenom postupku revizije.

Što se tiče napravilnosti kod prihoda, one iznose 1,77 milijardi dinara, a odnose se da lokalne administracije nisu preduzele odgovarajuće mere za naplatu potraživanja na osnovu poreza na imovinu i drugih prihoda, ili da prihodi nisu uplaćivani preko propisanog uplatnog računa.

S druge strane, nepravilnosti kod rashoda ukupno iznose 2,72 milijarde dinara i odnose se na slučajeve isplata bez pravnog osnova, ili dazvršen isplat, bez validne dokumentacije

"Javne nabavke se ponovo javljaju kao jedan od prepoznatljivih problema u javnom sektoru. Izvršili smo ispitivanje 25,8 milijardi ugovora u javnim nabavkama, od čega smo utvrdili 3,14 milijardi nepravilnosti, ili 12 odsto", rekao je Pejović.

Napominje da se najveće nepravilnosti odnose na to da su zaključeni ugovori i izvršene isplate, a da nisu sprovedeni postupci javnih nabavki ili da javne nabavke nisu bile ni planirane.

Pejović je potvrdio da je Uprava za javni dug pravilno izvršila svoju aktivnost i ukazuje da se javni dug u BDP-u i dalje smanjuje, ali je i dalje iznad 45 odsto kao zakonskog limita.

Rasprava o izveštaju

Poslanica Srpske radikalne stranke (SRS) Vjerica Radeta rekla je da su radikali detaljno pogledali izveštaj DRI koji, kako kaže, ukazuje na katastrofalni rad pojedinih organa, sudova, lokalnih samouprava.

Ona je pitala predsednika DRI koliko su oni zaista nezavisna institucija i da li je dobro da im finasijski plan, u tom smislu, odobrava Ministarstvo finansija.

"Kako ćete onda kontrolisati Ministarstvo finansija", pitala je Radeta, a interesovalo je i kakav je odnos vlasti prema toj instituciji, da li ih zaista tretiraju kao nezavisne.

Radeta je rekla da je vlast govorila kako su "napravili čudo" u javnim nabavkama, a da se iz izveštaja DRI vidi da "to baš i nije tako".

"Šta se desilo sa predsednikom lokalne samouprave gde ste našli propuste? Da li je njemu falila dlaka sa glave? Nije. Zabrinjavajuće je da vi podnesete 2.000 prekršajnih prijava, a da je više od 1.000 zastarelo. To je nedopustivo. Voleli bismo da zatražite od sudova koje su vase prijave zastarele, pa da malo o tome porazgovaramo", rekla je Radeta.

Predsednik Saveta DRI odgovorio je Radeti da "apsolutne nezavisnosti" nigde nema, ali da je "relativna nezavisnost" na viskom nivou. 

"Što se tiče Ministarstva finansija oni nam daju saglasnost za kadrovski plan i to nije dobro, i to smo izneli na odboru kao problem", rekao je Pejović. 

Precizirao je da se posao revizora ne završava davanjem izveštaja, jer se subjekt revizije obavezuje da otkloni uočene nepravilnosti i da u zakonu nije precizirano do kada to mora biti spovedeno. 

"Za neke preporuke je potrebno malo, a za neke dosta vremena za izvršenje. Druge vrste preporuka koje se odnose na završni račun, ne mogu se izvršiti dok se ne završi godina. U našem zakonu nije unet krajnji rok, a u nekim državama je tri, četiri godine. Mislim da bi i mi trebalo to da promenimo", naveo je Pejović.

Dodao je da su plate i javne nabavke većinski problem, a na pitanje da li su vraćena sredstva tamo gde je utvrđen manjak, Pejović je odgovorio da oni nisu ovlašćeni da daju nalog za vraćanje novca, niti su inspekcija da mogu da nalože. 

"Mi možemo samo da ocenimo nepravilnost", ukazao je Pejović. 

Istakao je da je DRI podneo 2.165 prekršajnih prijava, kao i 263 krivičnih, od kojih je 129 zastarelo.

Jedan od problema su račuvodstvene aplikacije koje su nepravilne i štetne, istakao je Pejović.

Radeta je polemisala i sa predsednicom Odbora za finansije Aleksandrom Tomić o lokalnim samoupravama i koliko su predsednici opština upućeni u finansije, jer nisu svi ekonomisti i poručila "da je predsednik opštine nalogodavac budžeta, te da svako zna da ne može da potroši više od predviđenog budžeta". 

"Ne branimo svoje opštine, govorimo o vašim opštinama, Stari grad je vaša opština, a (Marko) Bastać je napravio manjak. Mi imamo predsednike opština lekare, agroinženjere... Načelnik pogrešno proknjiži, a on to kao lekar ne zna, a razlog pogrešnog knjiženja može biti neznanje, ali i neki drugi razlog, ali predsednik opštine je taj koji će odgovarati", rekla je Tomićeva.

Radeta je odgovorila Tomićevoj da su radikali koalicioni partner u opštini Stari grad, ali i da su sa naprednjacima u koaliciji u Požegi. "Svi vaši su pohapšeni, radikali su čisti, tako da nemojte nama te priče", rekla je Radeta. 

Poslanik Stranke moderne Srbije Vladimir Đurić rekao je da 217 milijardi nepravilnosti koji je utvrđen kod subjekata kod kojih je DRI uspeo da izvrši kontrolu ukazuje da javni sektor trpi enormno. 

Ukazao je i na 15 milijardi dinara neevidetiranih prihoda uključujući i budžet koji je propustio da evidentira deo od tih 15 milijardi prihoda, što je jednako godišnjem iznosu kapitalnih ulaganja u Ministarstvu odbrane ili dvogodišnjem budžetu za izgradnju na primer jedne bitne putne deonice u Srbiji. 

"Ti koji su propustili da evidetiraju svoje prihode su verovatno došli po subvencije i dobili ih i opteretili na taj način sve poreske obveznike iz grubosti, nemara i nepažnje, a možda i zle namere", ocenio je Đurić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 01. мај 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво