Kosovo nije primljeno u Interpol

Zahtev Kosova nije prošao ni u drugom krugu glasanja, saznaje RTS. Protiv prijema Kosova u Interpol glasala je 51 država, 68 je bilo za, a 16 se uzdržalo od glasanja, čemu je prethodila pauza koja je određena kako bi, saznajemo, delegacije izašle iz sale i kako bi SAD, Britanija i Turska izvršile dodatni pritisak na zemlje članice pre drugog kruga glasanja. Ovo je velika pobeda Srbije, kaže za RTS ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović.

11.15 – Kosovska vlada optužila je "divlju kampanju" Srbije za neuspeh u Interpolu, konstatujući da je pokušaj članstva Kosova u Interpolu propao.

11.00 – Predsednik Vučić je poručio da je Srbija sačuvala svoj obraz. Ponosan sam što je Srbija, bez mnogo novca i moći uspela da se izbori protiv najmoćnijih sila sveta i pokaže koliko je vredno čuvati svoju slobodu, integritet i nezavisnost, rekao je Vučić.

10.05 – U 10.45 predsednik Srbije Aleksandar Vučić i šef diplomatije Ivica Dačić održaće konferenciju za novinare.

9.59 – Zahtev Kosova nije prošao ni u drugom krugu glasanja.

9.50 – Priština nije uspela u prvom krugu glasanja da izbori članstvo u Interpolu, saznaje RTS. Za članstvo Kosova u Interpolu glasalo je 76 zemalja, 56 je bilo protiv, a 22 su se uzdržale.

9.10 – Prve su podršku Srbiji pružile Namibija, Rumunija, Venecuela i Surinam. 

8.55 – Na dnevnom redu je tačka o tzv. Kosovu. Nakon obraćanja ministra Stefanovića koji je oštro reagovao zbog kršenja Rezolucije 1244, počela je rasprava na kojoj se zemlje-delegati javljaju za reč i obrazlažu svoju odluku. U korist Srbije su se za reč javile Španija, Maroko, Kipar, Kina, Belorusija, Rusija.

Ni nakon dva kruga glasanja, Priština nije uspela da izbori članstvo u Interpolu.

Protiv prijema Kosova u Interpol glasala je 51 država, 68 je bilo za, a 16 se uzdržalo od glasanja.

Kako je za RTK 1 rekao izvor iz kosovske vlade, većina država koje su se uzdržale prilikom glasanja o članstvu Kosova u Interpolu su države koje su priznale nezavisnost Kosova.

Ministar unutrašnjih poslova Nebojša Stefanović rekao je u uključenju u Jutarnji program RTS-a da je ishod glasanja u Interpolu veliki rezultat i veliki uspeh Srbije.

Zahvalio je članovima delegacije MUP-a koji su prisustvovali Generalnoj skupštini, ali i predsedniku, premijerki i šefu diplomatije, koji su prethodnih meseci radili da pokažu da su "pravo i pravda iznad lobiranja". Zahvalio je i svim državama koje su podržale Srbiju.

"Ovo je bio i veliki ispit za Interpol i mislim da je jedan deo zemalja razumeo da bi se ovim politizovala ova organizacija, da bi ona prestala da bude policijska i važna, da bi ona postala političko telo, a to smo svi želeli da izbegnemo", istakao je Stefanović.

Pritisci nisu uspeli i, kako je naglasio Stefanović, razlika je u drugom krugu glasanja bila još i veća.

Zasedanje Generalne skupštine se nastavlja, a sutra bi trebalo da bude izabran novi predsednik Interpola.

Pritisci uoči drugog kruga glasanja

Ministar Stefanovića je u uvodnom obraćanju oštro reagovao na sednici Generalne skupštine zbog kršenja Rezolucije 1244. 

Delegati su potom obrazlagali svoju odluku o zahtevu Kosova za prijem u članstvo Interpola. Namibija i Rumunija su podržale Srbiju, a za reč su se javili i delegati iz Španije, Maroka, Kipra, Kine, Belorusije, Rusije.

Nakon rasprave prvi put se glasalo o članstvu, a Kosovo nije uspelo da obezbedi dvotrećinsku većinu. Novom glasanju je prethodila pauza koja je određena kako bi, saznajemo, delegacije izašle iz sale i kako bi SAD, Britanija i Turska izvršile dodatni pritisak na zemlje članice pre drugog kruga glasanja.

Ministar Stefanović oštro se usprotivio određivanju pauze i na pitanje predsedavajućem na osnovu čega je određena pauza, nije dobio odgovor.

Ni u drugom krugu Kosovo nije uspelo da obezbedi dvotrećinsku većinu. 

Kosovo je do sada tri puta podnosilo zahtev za članstvo – 2010, 2015. i 2017. godine.

Interpol je prošle godine usvojio Rezoluciju po kojoj zemlje koje traže prijem moraju biti članice UN ili imati status posmatrača.

Na jutrošnju vest reagovali su zvaničnici iz Beograda, ali i iz Prištine. I strane agencije su izvestile o porazu prištinske delegacije.

Građani severnog dela Kosovske Mitrovice proslavili su na ulicama pobedu Srbije.

Za razliku od Kosova, Kiribati i Vanuatu su postali nove članice Interpola.

Број коментара 83

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 25. април 2024.
15° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво