Zečević: Dobre šanse da Kosovo ne uđe u Interpol

Slobodan Zečević iz Instituta za evropske studije kaže za RTS da postoje dobre šanse da Kosovo ne uđe u Interpol i da bi prijem Kosova u tu međunarodnu organizaciju bio presedan.

U Dubaiju danas počinje zasedanje Generalne skupštine Interpola, gde je jedna od tačaka dnevnog reda i zahtev za prijem takozvanog nezavisnog Kosava u tu organizaciju. Slobodan Zečević navodi da je do sada Srbija dosta uradila, jer Kosovo ni ušlo ni u Unesko, ni u UN, pa ni u Interpol.

"Mislim da postoje dobre šanse da Kosovo ne uđe u Interpol", naglasio je Zečević gostujući u Dnevniku RTS-a.

Ukazao je da ima više razloga za to i kao prvi naveo da Kosovo nije primljeno ni u UN.

"Najčešće je prijem u UN kasnije posledica ulaska u ove druge međunarodne organizacije kao što su Interpol i Unesko", objasnio je Zečević.

Kao izuzetak je naveo Palestinu koja je primljena u UN ne kao država članica, nego kao posmatrač, ali je na osnovu toga kasnije imala argumente da bude primljena u Interpol i pored protivljenja SAD i Izraela.

"Drugi argument je sam način prijema u Interpol. Potrebna vam je dvotrećinska većina ali od izraženih glasova, onih koji glasaju tog dana. Znači, ako neke države koje su protiv kosovske nezavisnosti ne uđu u salu i ne glasaju to je za nas veliki minus", istakao je Zečević.

U tom smislu, smatra Zečević, bitno je lobiranje i razgovori da države koje ne priznaju Kosovo budu na sednici i da glasaju u skladu sa svojim stavom.

"Ako imate u vidu da je oko 192 članice UN, možda nešto malo više Interpola, znači 85 do 87 je protiv priznanja i to daleko od dvotrećinske većine", kaže Zečević.

Međutim, dodaje da postoje i politički argumenti jer jedan deo država koje su priznale nezavisnost Kosova ima stav da bi se poboljšala borba protiv terorizma, protiv trgovine narkoticima i ostalih oblika kriminala ako bi Kosovo bilo primljeno u Interpol.

"U stvari to nema nikakve veze sa suštinom, oni žele da da proguraju Kosovo u Interpol da bi dokazali da je Kosovo normalna država kao i svaka druga. To je problem", naglasio je Zečević.

Podsetio je da je to je u suprotnosti sa Rezolucijom 1244.

"Kosovo nije nezavisna država po toj Rezoluciji Ujedinjenih nacija, UN nisu priznale Kosovo kao nezavisnu državu i u tom smislu zaista bi bio presedan da oni uđu sad u Interpol", napomenuo je Zečević.

Pored toga, Zečević navodi da bi članstvo u Interpolu kosovski Albanci vrlo verovatno politički zloupotrebili u potpuno druge svrhe.

"Postoji pretpostavka s obzirom da kosovski Albanci mogu i ovako da se bore protiv organizovanog kriminala i da imate ozbiljnu vezu između organizovanog kriminala i te nekadašnje OVK i suštini oni bi mogli da zloupotrebljavaju i najverovatnije da bi njihovo članstvo u Interpolu služilo samo za zloupotrebe, za progon srpskih policajaca i vojnika koji su učestvovali u operacijama na Kosovu, za progon Srba", tvrdi Zečević.

Podsetio je da su zloupotrebili i sporazum Cefta, jer ga menjaju kako žele i ne poštuju Briselski sporazum, i dodao da "oni nisu kredibilan partener generalno".

Број коментара 33

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
16° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво