Đurić: Šta god da dobijemo, biće više od onoga što imamo danas

Razgovori u Briselu su bili teški, ali moramo da budemo svesni posledica eventualnog nepostizanja dogovora, poručuje direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić. U razgovoru za RTS kaže da, šta god da u pregovorima dobijemo, biće više od onoga što sada imamo.

U Briselu je održana još jedna runda dijaloga Beograda i Prištine o normalizaciji odnosa. Predsednik Aleksandar Vučić rekao je da su razgovori bili komplikovani, ali da je dogovoreno da se nastave kako bi se tražio zajednički imenitelj kompromisnog rešenja. Glavni pregovarač Prištine Hašim Tači ocenio je sastanak kao najteži u poslednjih šest godina.

To nisu bili laki razgovori ni u kom pogledu, saglasan je i direktor Kancelarije za KiM Marko Đurić.

"Slažem se da su bili jedni od najtežih do sada. Vidite izjave i nervozu Haradinaja i Tačija, pretnje ratom i nasiljem, ogoljeno insistiranje na punom priznanju nezavisnosti", rekao je Đurić gostujući u Dnevniku RTS-a.

Moramo, kaže, da budemo svesni da smo suočeni sa dilemom – da li dogovor želimo ili ne.

"Treba da budemo svesni posledica eventualnog nepostizanja dogovora – ne bilo kakvog, već koji bi zadovoljio interese Srbije", istakao je Đurić.

Pitanje Kosova je povezano i sa pitanjem ekonomskog napretka, objašnjava direktor Kancelarije za KiM.

"Ako ne bi bilo dogovora, ne bi stvari ostale kakve jesu. Narednih tri, četiri, pet godina bismo sigurno vratili zemlju i region u sukobe. Ne bi bilo mira. Ne bismo mogli da osiguramo da deca neće opet ginuti. Zato nam je ta vrsta dogovora važna. Uvek ima teškog uslovljavanja. Nemojte da mislite da možemo da nastavimo sa ekonomskim oporavkom ako ne bude rešenja", rekao je Đurić.

Od toga će zavisiti i odnosi sa EU i radna mesta. "I to može da bude politički izbor građana, legitiman, ali da budemo svesni posledica", naveo je Đurić.

Nikome, ukazuje Đurić, ni predsedniku ni Vladi ne pada na pamet da prihvata nešto što ne bi zadovoljilo interese Srbije i Srba na KiM.

"Predsednik Vučić neće prihvatiti priznanje. Svaki put pita i ponavlja pitanje: šta možemo da dobijemo za Srbiju, s obzirom na to da nemamo gotovo ništa, 18 godina nema efektivne kontrole, od najbanalnijih stvari do važnih. Ko je ubio Olivera Ivanovića? Naša policija ne može ni čaure da pogleda, moramo da se bavimo obaveštajnim radom. Ali šta god da dobijemo, biće više od onoga što imamo danas", rekao je Đurić.

Za interese Srbije ne bori se samo u Briselu, već i u razgovorima sa ostalim zvaničnicima – Rusima, Amerikancima, francuskim predsednikom Emanuelom Makronom, gde je u Parizu dobijena javna podrška za postizanje kompromisa.

"Pokucaćemo na svaka vrata da pokušamo da pridobijemo podršku za našu poziciju", poručio je Đurić.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
17° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво