Srbi sa Kosova sačekaće Statut Zajednice srpskih opština

Politički predstavnici Srba na KiM sačekaće da u roku koji je odredila Evropska unija, bude izrađen statut Zajednice srpskih opština, zaključeno je na sastanku predstavnika Srba sa članovima Upravljačkog tima za izradu statuta. Zatraženo je i da Priština prilagodi zakonske propise za formiranje ZSO po sporazumu iz Brisela.

Pomoćnik direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković rekao je EU treba da natera Prištinu da promeni pravni okvir i interne propise kako bi statut za formiranje ZSO mogao da obuhvati opšte principe koji su potpisani Briselskim sporazumom iz 2015. godine.

Obraćajući se na početku sastanka političkih predstavnika Srba sa KiM sa članovima Upravljačkog tima za uspostavljanje ZSO u Zvečanu, Petković je dodao da je tada ugovoreno i potpisano da i jedna i druga strana moraju da prilagode propise kako bi došlo do ispunjenja svih sporazuma, posebno do formiranja ZSO.

"Zar mislite da bi ti principi bili potpisani 2015 godine da svima nije jasno. To je i svima jasno izrečeno i u planu implementacije, da i jedna i druga strana moraju da prilagode svoje propise", istakao je Petković. 

"Ukoliko ne dođe do promene propisa taj statut ne može da zaživi. Nama treba ZSO onako kako je dogovoreno i potpisano u Briselu 2013. i 2015. godine, samo tako i nikako drugačije. Nama ne treba ZSO koja će biti svedena na nivo nevladine organizacije i koja će biti praporac koji zveči. Nama treba ZSO kao mesto gde će Srbi moći da odlučuju o svojoj sudbini", rekao je Petković.

Istakao je da Beograd, predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Vlada Srbije neće pristati ni na kakvo drugo rešenje osim onoga koje je potpisano u Briselu.

"Najveća odgovornost leži na EU"

Naveo je da je najveća odgovornost za ne formiranje ZSO na Evropskoj uniji, zato što je taj sporazum pored Beograda i Prištine potpisala i EU.

"Srbija je u potpunosti isunila svoj deo obaveza i kada je reč o pravosuđu, policiji i telekomunikacijama i kada je reč o lokalnim izborima, a najveći deo sporazuma koji se odnosi na formiranje ZSO, šest tačaka, nije formiran", naveo je Petković.

Prema njegovim rečima, Beograd nije ni očekivao da će Priština formirati ZSO, ali da su se nadali da će EU preduzeti korake, te da su zato, kaže, išli u Brisel kako bi EU privolela Prištinu da svoj deo ispuni.

Podsetio je da je na današnji dan pre pet godina u Briselu potpisan Prvi sporazum o normalizaciji odnosa između Beograda i Prištine, koji je krovni dokument sa ciljem da okupi srpski narod na KiM, zarad njegovog opstanka i ostanka u južnoj pokrajini, ali i da dovede do pomirenja između dva naroda, albanskog i srpskog.

"Srce Briselskog sporazuma predstavlja formiranje ZSO, koja bi institucionalno okupila ceo srpski narod na KiM, ali i koja bi bila garant očuvanja srpskog identiteta. Nakon godina stradanja srpskog naroda i progona sa svojih ognjišta, zatiranja srpske kulturne baštine, prvi put idejom za formiranje ZSO srpski narod dobio je priliku da živi život dostojan čoveka u 21. veku", zaključio je Petković.

Simić: ZSO samo prema dogovoru iz Brisela

Poslanik Srpske liste Igor Simić poručio je da se vara svako ko misli da će srpski narod prihvatiti da ZSO bude nekakva nevladina organizacija, dodavši da to znaju i u Prištini i u Briselu.

"To smo mogli da uradimo sami za pola sata i napravimo svoju organizaciju. I to u Prištini vrlo dobro znaju, znaju i u Briselu, iako žele da mi to zaboravimo", kazao je Simić.

Odlukom Ministarstva za administraciju i lokalnu samoupravu u Prištini iz 2016. godine jasno stoji da je konačno formiran Upravljački tim za formiranje ZSO koji čine četiri predstavnika srpskog naroda, kazao je Simić i dodao da taj tim nije dogovorila Priština, već je dogovoren i prihvaćen u Briselu, kao da mu ni mandat nije dat u Prištini, već u Briselu.

Naveo je da je zahvaljujući snažnom jedinstvu i zalaganju Srba sa KiM, kao i države Srbije na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, konačno odblokiran rad Upravljačkog tima, što nije, kako kaže, poklonjeno.

"Upravljački tim će raditi isključivo u skladu sa onim što je dogovreno u Briselu. Ovih dana se postavlja pitanje koja će to biti ključna dokumenta za izradu statuta ZSO, a što se nas tiče mi smo poslali jasnu poruku, za nas je jedino prihvatljivo rešenje da se ZSO formira u skladu sa Prvim sporazumom o normalizaciji odnosa Beograda i Prištine“, napomenuo je Simić.

Naveo je da će ZSO imati pun nadzor u oblasti zdravstva, prosvete, ekonomskog razvoja, urbanog i ruralnog planiranja, te da će imati svoje organe, predsednika, potpredsednika, odbor od sedam članova, savet od 30 članova, skupštinu koju će činiti legalni i legitimni predstavnici srpskog naroda.

"Isto tako je propisano da će ZSO imati ingerencije da predlaže zakone u oblastima u okviru kojih vrši svoju nadležnost, da će vršiti nadzor nad radom prištinskih institucija u oblastima od interesa za zajednicu i srpski narod na KiM", dodao je Simić.

Dogovoreno je da će imati punu pravnu sposobnost, uključujući da ima pravo da bude vlasnik imovine i preduzeća i ono što je najbitnije da će imati svoj budžet, kazao je Simić.

Koordinator Upravljačkog tima Vinka Radosavljević rekla je da će Upravljački tim biti sastavljen od predstavnika svake od četiri opštine na severu Kosova, da će se odluke donositi većinom glasova, i da će Upravljački tim redovno izveštavati Odbor za implementaciju o svom radu i donetim odlukama.

Predsednik Građanske inicijative Dragiša Milović rekao je da je zaključak prethodne zajedničke skupštine bio drugačji, ali da su danas čuli argumente zašto ne treba krenuti u formiranje ZSO nezavisno od Prištine i Briselskog sporazuma.

"Razumeću to da sačekamo još ta tri i po meseca, da Srbi ne budu okrivljeni ali ako Priština ne želi da dozvoli ni posle ta tri i po meseca izradu statuta i formiranje ZSO, mi moramo da razgovaramo šta ćemo raditi“, dodao je Milović.

Istakao je da ZSO pet godina nije formirana, ali da je Beograd za tih pet godina dao gotovo sve.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 26. април 2024.
18° C

Коментари

Istina
Зашто морамо да славимо Осми март
Re: Ministarka zdravlja????
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Мајка
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
Rad s ljudima
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво
'Ako smo pali, bili smo padu skloni.'
Акушерско насиље – чије је ћутање неопростиво