Gvineja Bisao demantuje da je priznala Kosovo

Gvineja Bisao je demantovala da je priznala Kosovo kao nezavisnu državu, objavio je premijer te zapadnoafričke države Umaro Sisoko Embalo tokom konferencije za novinare u Beogradu.

"Ja sam zaista iznenađen situacijom što se tiče Kosova. Zaista nisam video nijedan papir koji govori o priznanju Kosova. Ako neko od vas ima ovde nešto ili neki papir neka mi pokaže, ja sam sve pretražio, ništa nisam video. Ne znam da li vi imate nešto što ja nemam", rekao je premijer Gvineje Bisao na zajedničkoj konferenciji za novinare sa šefom srpske diplomatije Ivicom Dačićem.

Naglasio je da Gvineja Bisao podržava teritorijalni integritet i suverenitet Srbije.

Dačić je rekao da je hteo da javnost od predsednika Vlade Gvineje Bisao čuje da ta država nije priznala nezavisnost Kosova i da je to potvrda da se na spisku zemalja koje su priznale nezavisnost Kosova, a koje ističe Priština, nalaze i one zemlje koje nikada nisu priznale Kosovo.

Naglasio je da na spisku tih zemalja koje ističe Priština, pored Surinama, treba precrtati i Gvineju Bisao.

"Mislim da je bilo važno da vi to čujete, da ne ispadne da sada mi lažemo svetsku javnost. Mogli ste iz prve ruke da čujete šta kaže predsednik Vlade Gvineje Bisao", rekao je Dačić.

Upitan koliko je država priznalo Kosovo, Dačić kaže da se ne bi usudio da definiše tačan broj zemlja koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova.

"Kao što ste videli i u ovom slučaju, postoji veliki broj zemalja za koje se apsolutno samo proizvoljno zna na osnovu informacija objavljenih na sajtu takozvanog ministarstva spoljnih poslova Kosova", kaže Dačić.

Što je sigurno je, navodi, da Nigerija, Uganda, Južni Sudan, Trinidad nisu priznali nezavisnost Kosova.

Naveo je i da je pre nekoliko dana na sednici Saveta bezbednosti UN američkim predstavnicima, koji kažu da je 110 zemalja priznalo Kosovo, "došapnuo" da to nije istina.

Upitan da li je reč o široj akciji preispitivanja priznanja Kosova budući da je Surinam nedavno povukao odluku o priznanju Kosova, Dačić kaže da nemamo za cilj da sada planski radimo na tome da eliminišemo priznanja koja su razne države imale kad je reč o Kosovu, ali da nije slučajno da se razgovara sa predstavnicima zemalja kako bi se videlo koji su njihovi stavovi.

"Pitao sam ministra spoljnih poslova Fidžija, on je pola sata pričao da nisu priznali Kosovo, posle tri sata me zvao i rekao da ipak jesu. Ali možete da zamislite koliko je to važna odluka kad jedan ministar spoljnih poslova ne zna da je on tu odluku doneo, ne neko drugi, nego on", rekao je Dačić.

Na zajedničkoj konferenciji za novinare i Dačić i gost iz Gvineje Bisao, koja nije podržala ni prijem Kosova u Unesko i bila je uzdržana kada se o tome glasalo 2015. godine, istakli su dugogodišnje prijateljske veze dve države još iz vremena SFRJ i Tita i saglasili se da treba obnoviti saradnju i osnažiti međusobne odnose.

Dačić je rekao da je na zajednički ručak sa premijerom Gvineje Bisao pozvao i Titovog unuka, Jošku Broza.

"Tome se naš gost obradovao. Više se slikao sa njim nego sa mnom", dodao je kroz smeh Dačić.

Prema pisanju sajta na kojem vlasti u Prištini broje zemlje koje su priznale jednostrano proglašenu nezavisnost, Gvineja Bisao je "priznala Kosovo" 14. januara 2011. godine.

Kosovsko ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je, tada, da je Gvineja Bisao 74. država koja je priznala nezavisnost Kosova.

Površina Gvineje Bisao je 36.125 kilometara kvadratnih. Prema proceni iz 2010, ta afrička država je imala 1.647.000 stanovnika. Glavni grad je Bisao, u kom živi četvrtina stanovništva.

Nezavisnost od Portugalije Gvineja Bisao stekla je 1974. godine. 

Nedavno je država Surinam povukla priznanje Kosova kao nezavisne države, a ta odluka je doneta 27. oktobra 2017. godine.

Prethodno je 2013. godine afrička država Sao Tome i Prinsipe poništila priznavanje Kosova, jer odluka prethodne koalicione vlade te zemlje nikada nije usvojena u skupštini. 

Priština tvrdi da je daleko veći broj zemlja priznao samoproglašenu nezavisnost Kosova od zvaničnih 106.

Број коментара 18

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 06. мај 2024.
25° C

Коментари

Re: Poreklo
Чије гене носе народи у региону
Imam novcic od 1 centa dole je vrednost ponudjena 6000 dinara
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Imam mali novcic 1 cent
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара
Косовски вез
Нематеријална културна баштина Србије – косовски вез
Prodajem
Ако пронађете ову новчаницу одмах идите код нумизматичара